Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

"Konut kredisi daha fazla düşmez"

Vatandaşların konut kredisi faiz oranlarının düşme ihtimaline karşı, konut alma hayallerini ertelememeleri gerektiğini söyleyen İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, oluşan talepten dolayı konut piyasasının yükseliş trendinde olduğunu, vatandaşların buldukları konutu bir an önce almaları gerektiğini söyledi

"Konut kredisi daha fazla düşmez"
05 Kasım 2019 - 08:30
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Merkez Bankası’nın politika faizi indirimlerinin ardından kredi faiz oranları daha da yakından takip edilir hale geldi. Konut kredisi faizlerinde düşüş beklentisi olan vatandaşlar da bankaların konut kredisi faiz oranlarını gün gün araştırırken, faiz oranlarında yeniden bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağını merakla takip ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği (İZEMDER) Genel Başkanı Rıdvan Akgün, vatandaşların faiz oranlarıyla ilgili kafalarındaki soru işaretlerine açıklık getirdi.

“Konut hayalini ertelemeyin”

Konut faiz oranlarının düşüp düşmeyeceğiyle ilgili belirsizlik yaşandığını söyleyen Akgün, “Bankalarda şu an 0,99 kredi oranı var. Acaba bu kredi oranı düşecek mi, düşmeyecek mi? Düşerse ne kadar düşer? Bu düşüş beklentisi, konut almak isteyen vatandaşların konut alma hayallerini erteliyor mu? Yani faizler düşecek diye, vatandaş konut bulmuşken biraz daha düşsün diye bekliyor mu beklemiyor mu? diye baktığımız zaman kafalar karışık. Buna bir çözüm getirmek lazım, o da şu. Zaten konut kredi faizleri yıllık yüzde 16,5-18 iken, konut kredi faizleri 0,99’a düşmüştü. Hükümet şu anda 0,99’dan, 0,90’lara ya da 0,79’lara indirmeyi düşürmüyor. Bununla ilgili piyasalarda spekülatif haberler var. Banka memurları çok bilgi sahibi olmadan bir şey söylüyor, tapu dairelerdeki memurlar ayrı şey söylüyor. Konut kredi faiz oranlarında belki 0,90’a düşebilir. Bu bir şey değiştirir mi? Bir şey değiştirmez. Aradaki 0,09 puan için konut edinme hayali ertelenir mi? Ertelenmez. Çünkü piyasalardaki talepten dolayı konut piyasası oldukça yükseliş trendinde. 500 bin liralık daireye, 600 bin lira diyebiliyorlar. Bu yüzden vatandaşın beklememesi gerekir, buradan bunu söyleyebiliriz. Konut kredi faiz oranları düşse bile bu sefer konut sahibi konut fiyatına ekstra zam yapıyor. Bu yüzden vatandaşların vakit kaybetmeden buldukları konutu almalarını tavsiye ediyorum” dedi.


“Bitmiş konut alın”

Konut alacak vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Akgün, “Piyasalarda şu an ikinci el sıfır ya da birkaç yıllık binalar oldukça fazla. Eski maliyetten olduğu için, piyasadan mevcut sıfır projeden alacağı bedelin yüzde 40 altına, bitmiş yeni konut alabilirsiniz. Vatandaşın özellikle bitmiş konut almasında fayda var. Proje üzerinden konut alanlar hayal kırıklığı yaşayabilir. Bir de yüzde 30-40 daha fazla fiyata almasına neden olabilir. Özetle 0,99 konut kredi faiz oranının çok fazla değişeceğini düşünmüyorum. Gayrimenkulde gerçek değerler tapuya yansıtılmadı. Şahısların yalan beyanları yansıdı. Yalan beyanlar yılbaşından itibaren gerçek beyanlarla tapuya yansıyacak. Yılbaşından itibaren gayrimenkullerin hepsi gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından yapılacak rapor doğrultusunda tapuda gerçek değerlerle satışı gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum