Reklam
Reklam

"Konfeksiyonda insana yatırım önemli"

Moda Sektöründe Dijital Dönüşüm konusunda bir sunum yapan Hugo Boss firmasının Kıdemli Proje Yöneticisi ve Yönetim Danışmanı Orçun Açıkgöz, farklı sektörlerde makineleri verimli kullanmak ön plandayken, konfeksiyonda ise insanı verimli kullanmanın önemli olduğunu söyledi

"Konfeksiyonda insana yatırım önemli"
27 Kasım 2019 - 10:53
Reklam

KENAN YEŞİL
Ege Giyim Sanayicileri Derneği(EGSD) üyeleri arasında yer alan Hugo Boss firmasının Kıdemli Proje Yöneticisi ve Yönetim Danışmanı Orçun Açıkgöz "Moda Sektöründe Dijital Dönüşüm" konulu sunum yaptı. EGSD ev sahipliğinde Ege İhracatçı Birlikleri(EİB)  Konferans salonunda gerçekleştirilen sunumda Açıkgöz, katılımcıları moda sektöründeki dijital dönüş konusunda detaylı bilgiler verirken, kendi firmalarında yaptıkları dijital dönüşüm çalışmalarını anlattı. EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, moda sektöründe dijital dönüşümün çok önemli  olduğunu söyledi. Dünyadaki teknolojik gelişmelerin sektörde büyük bir değişime neden olduğunu belirten Ertuğrul, “Teknolojinin insanlar üzerinde bir takım etkileri var. Moda sektöründe çağın şartlarını yakalayarak, insanların ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz” diye konuştu.
Yapay zeka gelişiyor
Dünya’nın hızlı bir şekilde değiştiğini değinen Açıkgöz, sunumuna Sanayi 4.0 gelişimini anlatarak başladı. Dünya gelirinin ağırlık merkezlerinin zaman içerisinde değişkenlik gösterdiğini belirten Açıkgöz, sanayi devrimi ile birlikte bu ağırlık merkezinin Avrupa ve Batı ülkeleri olduğunu söyledi. Ancak Uzak doğuda artan nüfus ve ucuz iş gücü ile birlikte ağırlık merkezinin tekrar değiştiğini dikkat çeken Açıkgöz, Batının ise ucuz iş gücü karşısında rekabetçiliği kaybetmemek için endüstri 4.0’a doğru yöneldiğini belirtti. Sunumda yapay zeka konusuna değinen Açıkgöz, bilgisayarların ve yapay zekanın gelişeceğini söyledi. Açıkgöz, “Dünyanın geleceği ile ilgili yapay zeka konuşuluyor. Yapay zeka ile ilgili iki şey var. Yazılım ve donanım. Bu ikisinin gelişimi yapay zekanın geleceğini oluşturacak. Bilgisayarının keşfi ile beraber yapay zeka başladı. Şu anda bilgisayarlarımız farelerin beyni kadar çalışıyor. 2025’te bir insanın beyni kapasitesinde çalışacak. 2050-2060 yılları arasında tüm insanların beyni kadar bir kapasitede çalışacağı öngörülüyor. Sadece donanım yetmiyor. Yazılım da gerekiyor. Bilgisayarlar ve yapay zeka gelişecek. Yakın sürede kimsenin akıl ermediği bir şey oldu. 2015 yılında çok sayıda kombinasyonu olan ve çok zor bir oyun olan Çinlilerin GO oyununda bilgisayar insanı yenmeyi başardı” diye konuştu.
Geleceğin meslekleri tahmin edilemiyor
Geleceğin mesleklerinin tam olarak tahmin edilemediğini belirten Açıkgöz, gençlerde aranan özelliklerin de değiştiğini vurguladı. Orçun Açıkgöz, şöyle konuştu: “Şu anda ilkokul çağında olan çocukların mesleklerin isimleri yok. 10 çocuktan 9’unun mesleği belli değil. Geleceğin mesleklerini şu anda bilemiyoruz. Ofisler değişiyor, uzmanlıklar değişiyor.  Gelecek ile ilgili gençlerin vizyonu olması gerekiyor. Fütürist bir bakış açısı olmalı. Hibrit olabilmek çok önemli bir olay. Aynı anda farklı alanlardaki uzmanlığını kullanabiliyor olması gerekiyor. Otodidakt öğrenebilmek çok önemli. Bilgiyi kendi kendini öğrenebilmek çok önemli olacak. Yaratıcılık, inovasyon ve merak yeni nesilde yeni iş dünyasında aranan önemli yetilerden birisi. Geniş ve kuvvetli network gerekli. Tabi ki de liderlik vasıfları da taşıması gerekiyor.”


İnsana yatırım
Hogo Boss olarak konfeksiyon sektöründe dijital dönüşüm konusunda izledikleri yolu ve yaptıkları çalışmaları anlatan Açıkgöz, “Farklı sektörlerde makinelerin verimli kullanmak ön plandayken konfeksiyonda ise insanı verimli kullanmak çok önemli. Her şey insana yatırımla olur. Biz insanımız yatırım yaparak başladık. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak projeler ürettik. Bunların yol haritasını çıkardık. Nasıl hareket edeceğimizi buna göre seçtik. Her projemiz başarılı olmadı. Ama dijitalleşme yolunda her başarısızlık bize tecrübe olarak geri döndü. Dijital dönüşümde iş modeli, bilgi işlem sistemidir. Bu alana yatırım yapılmadan iş yaparsanız dijital dönüşüm yapamazsınız. İnsan yatırımdan sonra biz teknolojiye yatırım yaptık. İlk yaptığımız çalışmalardan bir tanesi akıllı veri data yani veri yönetimi sistemi kurmak oldu. yazılımı geliştirdikten sonra donanım olarak tablete geçtik. Bununla birlikte çalışanlarımızın bir biri ile iletişim kurabilecekleri sistem oluşturduk. Bu tabletlerle envanter yönetimini de yaptık. Üretimde bilgisayarlar kullanmak yerine kullanıcı dostu ekranlar kullandık. Bu ekranlar gidişat ile ilgili anlık olarak bilgiler veriyor. Makineler arası iletişim çok önemli. Kullandığımız makineler modifikasyon yapmak çok zordu. Makinelerimize sensorlar taktık, bilgi istasyonları yerleştirdik. Makinelerimizin arızalanmadan önce sinyalini aldık ve sorun oluşturmadan müdahale edecek projeler gerçekleştirdik” diye konuştu.
Sunum sonrasında EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul tarafından Orçun Açıkgöz’e plaket verildi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam