Reklam
Reklam
Reklam

Konaklama Vergisi 1 TL olsun

Meclis komisyonundan geçen Konaklama Vergisi konusunda basın açıklamasında konuşan İzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gönen, şehir otelcilerinden alınacak verginin 1 TL olmasını istedi

Konaklama Vergisi 1 TL olsun
06 Kasım 2019 - 11:25
Reklam

KENAN YEŞİL

Geçtiğimiz hafta meclis komisyonundan geçen ve milyonları ilgilendiren yeni vergi düzenlemesinde, 'Konaklama Vergisi' de yer alması sonrası turizm sektöründe endişe uyandırdı. Turizm sektörünün paydaşları çeşitli açıklamalarda bulunurken, İzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gönen, yeni düzenlemelerde yer alan, vatandaştan alınması öngörülen Konaklama Vergisi hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya oda yöneticileri ve İzmirli Otel işletmecileri de katıldı.

Kepenk kapatma tehlikesi

Basın toplantısında konuşan Başkan Mehmet Gönen, Türkiye'de ve İzmir'de otellerin önemli bir kısmının belediye belgeli ve aile işletmesi tarzında belediye belgeli otellerden oluştuğunu söyledi. Konaklama Vergisi ile birçok işletmenin kepenk kapatmaya gideceğini belirten Gönenç, “Bu vergi otelcilerin üzerine ve vatandaşa bir yük daha getirmenin yanında iç turizm hareketliliğini de düşürecektir. Konaklama işletmecilerinin de 1 Ekim itibariyle Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na binde 7.5 oranında ‘turizm payı’ ödemeye başladığı dönemde, kar noktasında sıkıntı yaşayan, rakip ülkelerle diğer maliyetleri kıyasladığınızda çok da yüksek boyutlarda gideri olan sektör işletmecilerinin neredeyse yaşayamaz noktaya gelmesine neden olacaktır” dedi.

“Kişi başı fiyat 1 TL olsun”

12 yaşından büyükler için kişi başı alınacak ücret konusunda da öneride bulunan Gönen, şehir otelcilerinden alınacak ücretlerin 1 TL olmasını isteyerek, “Belirlenen fiyatların turizmin gelişiminin önünde büyük bir engel olacağı ortadadır.Turizmcilerle birlikte çalışma yaptık.Eğer olacaksa kişi başı fiyat 1 TL’yi geçmemeli.Devletin parasal kaynağa ihtiyacı olacaksa,konaklama sektöründen bu vergiyi ille de alacaksa,bu verginin konaklama fiyatı üzerinden,oransal olarak belirlenmesi gerekir.Vergi maktu değil,nispi olmalı ve bu oran yüzde 1’i geçmemeli” şeklinde konuştu.

“Turizm sektörüne yük bindirilmemeli”

Döviz girdisiyle cari açığın kapatılmasında önemli rol oynayan turizm sektörüne yeni yükler bindirilmemesi gerektiğini ifade eden Gönen, Turizm Bakanının bu konuda hata yaptığını belirterek,“Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) kurulmasına ilişkin yasa kapsamında turizm sektöründe ciro üzerinden binde 7,5 pay alınmaya başlanması,akabinde de ‘Konaklama Vergisi’ gelince sektörde moraller haklı olarak bozuldu.Zira iki kalemde de talep edilen vergi oranları yüksek.Yasa teklifinin sektörün görüş,öneri ve talepleri doğrultusunda yeniden ele alınmasını istiyoruz. Turizm sektörü başarılı olduğu dönemde engeller konulmalıdır. İç turizmin gelişimi için her şeyi yaptığımız bu durumda,her türlü vergi turizme zarar verecektir.Bu sadece yabancı misafirleri değil,otellerdeki yerli misafiri de azaltma riski oluşturacak,sadece işletmelerin gelirini değil Türkiye’nin turizm gelirini de olumsuz etkileyecektir” dedi.


Kişi başına alınacak vergi oranları

Konaklama Vergisi, konaklama tesisinin türü esas alınarak,tesisin türüne göre ve ‘kişi başına gecelik’ olarak hesaplanacak. 12 yaşından küçük çocukların bu vergide muaf olurken,12 yaşından büyükler içinkişi başına gecelik konaklama vergisi şu şekilde olacak: 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 TL,4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 TL,3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL,2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 TL,Butik oteller ve özel konaklama tesisleri için 18 TL olacak. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum