Reklam
Reklam
Reklam

Konak'tan kaçan kaçana!

İzmir’in neredeyse tüm ilçelerinde nüfus artışı yaşanırken Konak’ta nüfus her yıl eksiliyor. 11 yılda İzmir’in merkez ilçesinden 66 bin 434 kişi adeta kaçar gibi ayrıldı. İnsanların daha çok alamadıkları sosyal hizmetten dolayı bölgeyi terk ederken, Konak’taki önlenemeyen göç halen sürüyor

Konak'tan kaçan kaçana!
01 Mart 2021 - 07:54
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

İzmir’in Konak ilçesinde her yıl binlerce vatandaş ilçeden adeta kaçıyor. İzmir’in neredeyse tüm ilçelerinde nüfus artışı yaşanırken Konak ve Kemeraltı bölgesinde nüfus her yıl eksiliyor. 2009’da 411 bin 112 olarak kayıtlara geçen ilçe nüfusundan aradan geçen yaklaşık 11 yılda 66 bin 434 kişi merkez ilçeyi terk etti. 2020 yılı verilerine göre ilçe nüfusu 344 bin 678 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Konak, İzmir’deki 12 ilçenin nüfusundan daha fazla göç verdi. Yaşanan nüfus eksilmesinin en büyük sebebi ise Kemeraltı, Basmane gibi eski kent merkezi olan bölgenin ekonomik değerini kaybetmesi, bozuk alt yapı, sosyal hizmetler alamamasından kaynaklanıyor.

Kemeraltı ve Konak genelinde yaşanan sorunda kenti yönetenlerin de suçu olduğunu belirten Kemeraltı Hayat Platformu Sözcüsü Cem Ceylan, “Bizden aldıkları oyla, güçle bizlere hizmet vermesini bekleriz. Eğer bir alana gerekli sosyal hizmetleri vermezseniz kendi kendine çürümeye, yok etmeye başlar. Çarşının ve Konak’ın kronikleşmiş sorunlarının sebebi aslında biraz daha kenti yönetenlerin hem yerel yönetim hem de mülki yönetim valiliğin de bu bölgeye yeteri kadar değer ve önem vermemelerinden kaynaklanıyor” dedi.

Zenginler gitti, hizmet bitti

Sosyo ekonomik durumu daha iyi olan insanların Konak ve Kemeraltı bölgesinden ayrılmaya başlamasıyla bölgenin yeterince hizmet alamamaya başladığını aktaran Cem Ceylan, “Ekonomik değerini yitirdikten sonra özellikle burasının biraz daha sosyo ekonomik düzey olarak iyi durumda olan insanları Kemeraltı civarını, Beyler'i, İkiçeşmelik'i, Tilkilik'i terk ederek Alsancak, Urla gibi yerlere gitmesiyle ne yazık ki burası da yeterince hizmet alamadı. Kemeraltı'nı bilmeden bu halini görenler, Kemeraltı için sahipsiz, kaderine terk edilmiş olarak belirtirler. Bu doğru bir tespit. Her gelen kent yöneticileri ilk geldiklerinde Kemeraltı'na atıfta bulunurlar. Burası kadim bir alandır. Önce

Kemeraltı'nın hakettiği yerde olmadığını söylerler.Ama ne yazık ki 60 senedir devam eden bu erime durdurulmuş veya yavaşlatılabilmiş değil. Kemeraltı'nda uzun süredir bir erime var. Bu erime bir anda değil uzun süredir devam ediyor” dedi.

Ucuz, sahipsiz, kuralsız…

İzmir’in neredeyse tüm ilçelerinde nüfus artışı yaşanırken Konak’ta nüfusun her yıl eksildiğine dikkat çeken Ceylan, “Konak’ta sürekli olarak bir nüfus azalması var. Nüfus azalması bu bölgede insanların yaşamak istemediğini gösterir. Bunun kaynağı bir şehrin gelişen bölgeleri, iki, insanların alamadıkları sosyal hizmetten dolayı burayı terk etmeleri. Konak ilçesi göç aldığı halde nüfusu eksiliyor. Göç edenlerin burayı tercih etmesinin sebebi ise bu bölgenin ucuz, sahipsiz ve kuralsız olması. Bostanlı, Güzelbahçe, Alsancak’a yerleşemiyorlar. Ülke olarak göç durumunu doğru kontrol edemiyoruz. Yerel yönetimler bazında da doğru kontrol edemiyoruz, doğru planlayamıyoruz” diye konuştu.

Konak’ta göç önlenemiyor

Son 11 yılda ilçenin 68 bin göç verdiğinin resmi rakamlarla sabit olduğunu değinen AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, “Konak'ta önlenemeyen bir göç var. Birçok vatandaşımız buradan göç etti. Bu rakam 12 ilçenin nüfusundan daha fazla. Konak'ta halen imar planları yapılmadı. İnsanlar daha ferah yaşayacakları ilçelere kaçıyorlar. Kimse de çıkıp bu vatandaşlar niye göç ediyor diye sormuyor. Çünkü bıkmışlar. Son 2 yılda 12 bin insan göç etti” ifadelerini kullandı.

11 yılda 12 ilçe nüfusunu geçti

Konak nüfusu 2020 yılı verilerine göre 344 bin 678. Bu nüfusun yüzde 48,83’ü 168 bin 300’ü erkek ve yüzde 51,17’si 176 bin 378’i kadınlardan oluşuyor. 2009 yılında ilçe nüfusu 411 bin 112 kişiden oluşurken, bu nüfusun 201 bin 385’i erkek, 209 bin 727’si de kadınlardan oluşuyordu. Konak’ta 11 yılda yaşanan nüfus azalması, Narlıdere, Seferihisar, Çeşme, Dikili, Kiraz, Bayındır, Selçuk, Güzelbahçe, Foça, Kınık, Beydağ ve Karaburun olmak üzere İzmir’deki 12 ilçenin nüfusundan daha fazla göç verdi.


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test