Konak'ta 'hizmet' isyanı

Konak’a bağlı Selçuk ve Dolaplıkuyu Mahallelerinin muhtarları, altyapı, güvenlik, hırsızlık, gasp gibi birçok sorunla mücadele etmelerine rağmen, Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerinin sorunlarıyla ilgilenmediğini belirterek, diğer mahallelerle eşit hizmet istediklerini söyledi

Konak'ta 'hizmet' isyanı

Konak’a bağlı Selçuk ve Dolaplıkuyu Mahallelerinin muhtarları, altyapı, güvenlik, hırsızlık, gasp gibi birçok sorunla mücadele etmelerine rağmen, Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerinin sorunlarıyla ilgilenmediğini belirterek, diğer mahallelerle eşit hizmet istediklerini söyledi

Konak'ta 'hizmet' isyanı
10 Ağustos 2019 - 09:33

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)
İzmir’in Konak ilçesinde bazı mahalleler, yerel yönetimin kendilerine ilgisiz davranmasından şikayetçi. Altyapı sorunları, hırsızlık ve gasp gibi birçok olumsuzlukla mücadele ettiklerini ifade eden mahalle halkı, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, sorunlarına çare bulmadığı gibi mahallerine bir kez bile uğramamasından üzüntü duyduklarını dile getirdi. Birçok sorunun yaşandığı mahallelerden olan Konak’a bağlı Selçuk ve Dolaplıkuyu Mahalle Muhtarları da, ilçe ve büyükşehir belediyesinin, birkaç mahalle dışında, diğer mahallelerin sıkıntılarıyla ilgilenmediklerini ve hizmet getirmediklerini söyledi.
“Randevu bile alamıyoruz”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk Mahallesi Muhtarı Kasım Yavuz, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Konak Belediye Başkanımız seçimlerden önce başkaydılar, seçimden sonra başka oldular. Seçimlerden sonra maalesef birkaç muhtarlarımızın peşinde koşuyorlar, diğer muhtarları bir kenara attılar. Bir hizmet veriliyorsa, herkese verilmesini istiyorum. Sadece kendime yapılmasını istemiyorum. 8-10 muhtarın peşinde koşup da öteki muhtarları kenara atmak belediyelerimize yakışmıyor. Başkandan 10 kere aradım randevu istedim bana kimse dönmedi. Bir ay evvel Konak Belediyesi’nden beni aradılar sana geleceğiz diye. Bütün mahalleleri gezdiler, bana yine gelmediler. Nedir bu? Nerede yaşıyoruz? Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Konak Belediye Başkanı’na hayırlı olsuna gidecektik, daha randevu alamadık. Onu bile çok gördüler” dedi.
Cici Park’ta güvenlik sorunu
Selçuk Mahalle Muhtarlığı’nın da bulunduğu Cici Park’ın sorunlarla boğuştuğunu belirten Yavuz, “Büyükşehir Belediye Başkanımız bu Cici Park’a çıksın. Parktaki aletlerin yarısı yok, çalındı. Demirleri de 4 yıldır kırık, kimse yapmıyor. Eğer bunun gibi başka büyük bir park varsa, gelsin bana anlatsın. Parkta güvenlik yok, kimse yok. Başkan gelip parka bir göz atsın, gezsin. Bu parka 8 milyon TL para verdiniz, yazıktır. Hiç güvenlik yoksa bile bir kamera konması gerekiyor. Parkta güvenliği sağlamak için 11’e kadar geziyorum ama sabaha kadar parkı bekleyecek halim yok. Parka, Cici Park adı verilmiş, bu böyle devam ederse bundan sonra buraya kötü park diyeceğim. Nerede Cici Park?” şeklinde konuştu.


Hırsızlar serbest

Mahallenin uzun süredir hırsızlık sorunuyla da boğuştuğunu ifade eden Yavuz, “Hırsızlar evime girmişti. Mahkemeye çıktım, karşıma gelen sadece bir tane hırsız. O esrar içenler, satanlar, gasp yapanlar, hırsızlık yapanlar nerede? Ben o üç kişinin kamera görüntülerini verdim. Ötekiler nerede? Savcıya bunu izah ediyorum. Mahkemede bulunan tek adamı da serbest bırakıyor. Böyle adalet olur mu? Benim canım, malım gitmiş, mahkeme serbest bırakıyor. Öteki üç kişi de elini kolunu sallaya sallaya İzmir’de geziyor” ifadelerini kullandı.
“Sesimizi duyan yok”
Dolaplıkuyu Mahallesi Muhtarı Murat Urey ise yaptığı açıklamada, Konak’ta 4-5 mahalle dışında, diğer mahallelere hizmet gitmediğini belirterek, “Seçimden sonra 5 ay geçti, daha kimse ziyaretimize gelmedi. Ve isteklerimiz konusunda dilekçelerimizi verdiğimiz halde hiçbir şekilde bize geri dönüş yapılmıyor. Mahallenin asfaltlanması gerekiyor, taş döşemesi yapılacak yerler var, harabe evler var, örülecek duvarlar var, problemlerimiz çok fazla ama sesimizi bir türlü duyan yok” dedi.
“Eşit hizmet istiyoruz”
Hatay’da, Alsancak’ta bir muhtarlık nasıl hizmet alabiliyorsa, kendilerinin de bölgelerinde aynı şekilde hizmet almak istediklerini söyleyen Urey, “Burası tabiri caizse terk edilmiş bölge. Bize öyle davranılıyor. Konak’ın merkezindeki mahalleler olmasına rağmen hizmet yok. Hırsızlık başlı başına büyük bir problemimiz. Yollarımız çok kötü, asfalt istiyor, altyapımız yok, yağmur yağdığında bütün dükkan ve işyerleri su içinde kalıyor. Sahipsiz viran bir sürü evlerde uyuşturucu içiliyor. Bunlara bir an önce önlem alınması lazım. Belediyeden mahallerime eşitlik istiyoruz. Son dönemde mahallelerimizde hırsızlık olayları çok arttı, devamının olmasından korkuyoruz. Yakalanmayan 3 kişi hırsızlığa devam ediyor. Bir an önce emniyet güçlerine sesleniyorum. Bir önlem alınması, mahallerimizde bekçi sorunun çözülmesini istiyoruz. Bekçi gerekiyor. Özellikle akşamları bekçilerin dolaşması gerekiyor. Polis ve güvenlik güçleri dolaşmadan bu iş çözülmez” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum