Ekonomik kriz ve işsizlik gibi nedenlerin yarattığı psikolojik sorunlarla mücadele etmek için bu merkezin kurulduğunu ifade eden Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, "Konaklıların bu sıkıntıları tek başına yaşamasını istemedik. On beş yaşını geçmiş herkesin randevu alarak gelebileceği bir merkezi oluşturduk" dedi.

Psikososyal Destek Merkezi'nin açılışı, Akın Simav Mahallesi'ndeki tarihi binada gerçekleşti. Törene, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP İzmir İl ve Konak İlçe yöneticileri, gençlik ve kadın kolları üyeleri, Konak Belediyesi bürokratları ve meclis üyeleri, Konak Kent Konseyi yöneticileri, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet verecek olan merkez, sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ediyor. Başkan Mutlu, bu merkezin Konak'ta yaşayan herkese psikolojik ve sosyal destek sunacağını, talebe göre uzman sayısını ve merkezlerin sayısını artıracaklarını söyledi. Ayrıca, merkezin hizmetlerinin duyurulması için geniş çaplı bir bilgilendirme yapılacağını belirtti.

Merkezde ilk etapta dört psikolog görev yapacak ve bireysel psikoterapi, çift terapisi, cinsel terapi ve travma terapisi gibi hizmetler sunulacak. Sosyologlar ve hukukçular da merkezde görev alacak ve hukuki desteğe ihtiyacı olanlara danışmanlık sağlayacaklar. İlk randevuda sosyologlar, danışanlarla görüşerek sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değerlendirmeler yapacak. İhtiyaç tespiti yapıldıktan sonra, ev ziyaretleri, eşya ve gıda desteği, ev içi küçük onarımlar gibi hizmetler de sunulacak.

Başkan Mutlu, ileride açılacak yeni merkezlerin yaşlı bakım evleri, Alzheimer hastalarının bakım merkezleri ve bağımlıların tedavi alabileceği psikolojik merkezler olacağını belirtti. "Ekonomik kriz ve işsizlik gibi büyük sorunlarla yaşamak zor. Konaklıların bu sıkıntıları tek başına yaşamasını istemedik. On beş yaşını geçmiş herkesin randevu alarak gelebileceği bir merkezi oluşturduk" dedi.

Muhabir: Canan Kaya