Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kolonyada bayram havası

Koronavirüs salgınına karşı mücadelenin simgelerinden olan kolonya, Ramazan Bayramı yaklaşması ile yine talebi arttı. Bayramların vazgeçilmezi olan kolonya için üretimi gece gündüz sürdürdüklerini belirten Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, “Dini bayramlarda kolonyaya ilgi artıyor. Pandemi süreci ile birleşince şu anda çok daha büyük bir talep var. Ayrıca kolonyada ihracata da başlıyoruz” dedi

Kolonyada bayram havası
22 Mayıs 2020 - 07:30
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Yeni tip koronavirüs’ün (COVİD-19) gölgesinde geçen Ramazan ayının son günlerinde bayram hazırlıkları da başladı. Bayramların hiç kuşkusuz vazgeçilmezlerinden olan kolonya yine büyük talep görüyor. Koronavirüs salgınına karşı mücadelenin simgelerinden olan ve büyük bir talep gören kolonya, Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile bu talep daha da arttı. Tariş İncir Birliği’ne bağlı Germencik Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Tariş Kolonya Fabrikası’nda ise gece gündüz üretim yapılıyor. Türk adet ve geleneklerinde eve gelen misafirlere kolonya ikramı yapıldığını dikkat çeken Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, “Dini bayramlarda kolonyaya ekstra bir talep oluyor. Bizim geleneklerimizde evimize gelen misafire kolonya ikram etmek vardır. Pandemi sürecünde de kişisel hijyen ve dezenfeksiyonda ciddi bir rol oynuyor. Gece gündüz demeden kolonya üreitmini devam ediyoruz” dedi.

Bayramlarda talep artıyor

Ramazan ve Kurban Bayramı’nda kolonyada ekstra bir talep olduğunu dikkat çeken Bircan, “Tüm Türkiye’de Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında kolonya talebi artıyor. Bizim geleneklerimizde evimize gelen misafirlere kolonya ikram ederiz. Özellikle bayram ziyaretlerinde ve hastane ziyaretlerinde kolonya kullanımı çok olduğundan dolayı bayram dönemlerinde büyük bir artış oluyor. Ramazan Bayramı dolayısıyla yine bir artış söz konusu. Koronavirüs salgınında verilerin düşüşe geçmesine rağmen aynı şekilde kolonya talepleri devam ediyor. Tüm bayilerimizden büyük bir talep var” diye konuştu.


1 litrelik kolonya üretimi tekrar başladı

İzmir’deki Tariş satış noktalarından 1, 3 ve 5 litre kolonyalar ve sprey kolonya satışlarının yapılmamasının sebebini açıklık getiren Bircan, “1 litrelik kolonya satışlarını yeniden başladık. Oradaki sebep ise daha fazla vatandaşın kolonyaya ulaşmasına sağlamaktır. 5 litre üreterek satmaktansa 300 mililitre üreterek daha fazla insanı kolonya ile buluşturmak istedik. Sprey kolonyalarında ise malzeme eksikliği olduğu için üretim yapılamadı. Pandemi sürecinde sprey kolonyalarda çok bütük bir talep oldu. Dolum şişesi bulunmadığından dolayı üretim yapılamamıştı. Ama üretim merkezi ile konuştuk dolum şişesini tekrar yapacaklar. Malzemelerde gelince sprey kolonya üretimine de başlayacağız” dedi.

Pandemi sürecinde 1 milyon litre üretim

Pandemi sürecinden bu yana 1 milyon litre üretim yaptıklarını vurgulayan Bircan, “Çok büyük bir talep var. Pandemi sürecinden öncesini de hesaplarsak tahminen 1 milyon litreyi ulaşmışızdır. Bu 1 milyon litre üretim pandemi öncesinde bizim bir yıl içerisinde yaptığımız üretimdi. Hafta sonlarıda üretimi devam etmemiz bunda etkili oldu. Kolonya fiyatlarında pek değişiklik yapmıyoruz. Sadece etil alkolden dolayı bir sıkıntımız vardı. O da çözüldü. Biz kooperatif olduğumuz için çok büyük bir katkı payı koyma gibi lüksümüz yok. Bizim önceliğimiz öncelikle kaliteli üretim daha sonra ise cüzi miktarda bu üretimi vatandaşlarla buluşturmaktır” dedi.

Kolonya ihracatı başlıyor

Ticaret Bakanlığı tarafından 18 Mart’ta yayımlanan tebliğ ile de kolonya ihracatının izne bağlandığını ancak 2 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile kısıtlandırma kaldırıldığını belirten Bircan, “Şu anda tekrar ihracata başlıyoruz. 8 Avrupa ülkesine ilk etapta 3 konteyner yaklaşık 60 bin litre kolonya ihracatı gerçekleştireceğiz. Tabi bunun devamı gelecek. Çünkü yurtdışından da inanılmaz bir talep var. Kısıtlandırmaların kaldırılması ardından ülkemize döviz kazandırmak adına iyi olacak. Hem yurtiçi hem de yurtdışı taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum