Vatandaşlar, ekonomik güvencenin önemini kavradıkça, emeklilikle ilgili sorular da giderek artmaktadır. Birçok kişi, emeklilik sürecinde temel geliri temsil eden "kök maaş" kavramını anlamak istemektedir. Ancak, 2024 yılı itibariyle emekli kök maaşının ne kadar olduğu ve bu miktarı nasıl öğrenebilecekleri konusundaki belirsizlik, birçok vatandaşı merak içinde bırakmaktadır. Kök maaş nedir? 2024 emekli kök maaşı ne kadar? Kök maaşımı nasıl öğrenebilirim? Bu yazıda, kök maaşın ne olduğu, 2024 emekli kök maaşının güncel durumu ve vatandaşların kendi kök maaşlarını nasıl öğrenebilecekleri konularına odaklanacağız.

Kök maaş nedir?

Emeklilerin gelirleri üzerinden hesaplanan saf maaşı temsil eden kök maaş, emekli maaşının brüt formunu ifade eder. Asgari emekli maaşı limitlerini aşmayan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ek zamlarla asgari seviyenin üzerine çıkarılır.

2024 emekli kök maaşı ne kadar?

Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarının yüzde 49.25 artırılacağını duyurdu. 2024 yılında üçüncü kez revize edilen emekli zam oranlarıyla birlikte, kök maaş tablosu gündeme geldi. Bu bağlamda, kök maaşı 6500 lira olan bir emekli, aylık olarak en düşük emekli maaşı olan 10 bin liranın üzerinde bir ödeme alacaktır.

Kök maaşımı nasıl öğrenebilirim?

Kök maaş ya da kök aylık, e-devlet platformu üzerinden "Emekli Aylık Bilgisi" bölümünde aylık tutar olarak görülebilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi