Kobani Davası'nda son kararlar açıklandı. Ahmet Türk 10 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Altan Tan ve Ayhan Bilgen beraat etti. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında yaşanan sokak eylemleriyle ilgili kararlar belirlendi. Toplamda 108 sanığın yargılandığı davada, mahkeme 239 sayfalık bir karar verdi. Ancak kararın açıklanması sırasında salonda Kürtçe sloganlar atılması üzerine mahkeme heyeti bir süre okuyamadı. Ahmet Türk'e 10 yıl hapis cezası verilirken, Altan Tan ve Ayhan Bilgen'in beraat ettiği açıklandı.

Kobani Davası Yeni Bakış Gazetesi

Davanın geçmişi, Suriye'deki iç savaş sırasında terör örgütü DAEŞ'in Kobani'ye saldırması üzerine Ekim 2014'te başlayan sokak eylemleriyle ilişkilendiriliyor. HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da bu davada yargılanıyor. Olaylarda 37 kişi hayatını kaybederken, 761 kişi yaralandı. 197 okul yakıldı, 269 kamu binası tahrip edildi, 1731 ev ve iş yeri yağmalandı, 1230 araç kullanılamaz hale geldi.

Kobani Davası Yeni Bakış Gazetesi

Savcı, Demirtaş ve Yüksekdağ dahil olmak üzere bazı sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etmişti. Ancak mahkeme, Ahmet Türk'e 10 yıl hapis cezası verirken, Altan Tan ve Ayhan Bilgen'i beraat ettirdi. Davada toplamda 108 sanık yargılandı.

Olayla ilgili yargıtay onayı beklenecek henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ