Reklam
Reklam

Kitvak'tan Hayat Projesi

Kitvak, yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak “Hücresel Tedavi Merkezi” projesine start verdi. Yeni merkez ile Onkoloji tedavisi gören çocuklar Amerika'da, Avrupa’da tedavi gören çocuklarla eşit kalitede hizmet alacak

Kitvak'tan Hayat Projesi
13 Kasım 2019 - 15:46
Reklam

KENAN YEŞİL

Kitvak (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) bu kez daha fazla çocuğu yaşama kazandıracak “Hücresel Tedavi Merkezi” projesine start verdi. Bu proje ile Ege Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi uluslararası akreditasyon sistemine sahip olacak. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak merkez sayesinde Onkoloji tedavisi gören çocuklar Amerika'da, Avrupa’da tedavi gören çocuklarla eşit kalitede hizmet alacak. Projeyi hayata geçirecek protokol Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde imzalandı. Törende Kitvak Yönetim Kurulu Başkan Vekili İklil Ulueren ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Kutsal Turhan, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi Öğretim Üyeleri Prof.Dr.Savaş Kansoy, Prof.Dr.Mehmet Kantar, Prof.Dr. Serap Aksoylar katıldı.

“Yeni tedavilere olanak sağlayacak”

Ege Üniversitesi Hastanesi’ne 2004 yılında Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ni kazandırarak kemik iliği kök hücre nakli hizmetlerinin gelişmesine, daha fazla çocuğun bu tedavilerden yararlanmasına önemli katkıda bulunduklarını vurgulayan Kitvak Yönetim Kurulu Başkan Vekili İklil Ulueren, yeni projeyi en kısa sürede hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Ulueren “Egeden mezun biri olarak burada bulunmaktan onur duyuyorum. Ege Üniversitesi Hastanesi, hem Türkiye’nin hem de İzmir’in gözbebeği. Kitvak olarak bütün yatırımlarımızı Egeye yaptık. Önce hastaneyi yaptık. Sonra ise ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Konuk evi yaptık, askıda oda projesi başlattık. İhtiyaç sahiplerini orada kalmalarını sağladık. İhtiyaçlar söylendiğinde gereken desteği her zaman verdik. Bu desteği sağlarken çocuklarımız ve geleceğimiz için yaptık. Bu proje ile onkoloji tedavisi gören çocuklarımız Amerika'da, Avrupa’da tedavi gören çocuklarla eşit kalitede hizmet alacak, hasta çocuklarımıza dünyadaki yeni tedavilere ulaşma olanağı sağlayacak. Büyük bir heyecan duyduğumuz bu projeyi yine yüce gönüllü hayırseverlerimizin katkılarıyla hayata geçireceğiz” dedi.

Bölgenin en iyi hastanesi

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, Kitvak’a teşekkür ederek, “Ege Üniversitesi Hastanesi İzmir’in ve bölgenin en büyük ve aynı zamanda en nitelikli hizmet veren hastanesidir. Burası hastaların son geldiği yerdir. O yüzden en iyi şekilde hizmet vermek gerekiyor. Devletin imkanları da sınırlı. Bu aşamada da bağışçılar ve vakıflar devreye giriyor. Böyle bir merkezde bu sayede ortaya çıkıyor. Bu bağıştan yararlanacak olan çocuklar ve aileleri adına Kitvak’a çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

JACİE standartlarına yükseltilecek

Prof.Dr. Serap Aksoylar kurulacak olan “Hücresel Tedavi Merkezi” hakkında detaylı bilgi verdi. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak merkez sayesinde çocuklarımızın dünya standartlarında tedavi hizmetlerine ulaşacaklarını belirten Aksoylar, Hücre İşleme Ünitesi koşullarının JACİE standartlarına yükseltileceğini belirtti. Aksoylar, “Bu proje uyguladığımız tedavi standartlarını daha da yükselterek

daha fazla sayıda çocuğumuzu yaşama kazandırma hedefimize ulaştıracak uluslararası bir akreditasyon sistemidir. Çocuklarımız dünya standartlarında tedavi almayı hak ediyor, biz de bu hedefimize Kitvak’la ulaşacağız” diye konuştu. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam