Reklam
Reklam
Reklam

Kırtasiyede 'CE' uyarısı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Adil Özyiğit kırtasiye alışverişi yapacak veli ve öğrencileri uyararak, “Ürünün üzerindeki açıklamaları okusunlar. Alacakları ürünün üzerinde ‘CE’ yazısının olması önemli” diye konuştu

Kırtasiyede 'CE' uyarısı
02 Eylül 2019 - 08:38
Reklam

Mehmet Akif Çakmak (ÖZEL HABER)

2019-2020 öğretim yılı 9 Eylül’de başlayacak. Okulların açılmasına bir hafta süre kala veli ve öğrencilerin de alışveriş telaşı başladı. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Adil Özyiğit, kırtasiye alışverişi yapacak velileri uyararak, “Markasına dikkat etsinler, ürünün üzerindeki açıklamaları okusunlar. Alacakları ürünün üzerinde ‘CE’ yazısının olması önemli” diye konuştu.

“Yüzde 45 zam var”

Minumum bir kırtasiye maliyeti 300 liradan başlıyor. Bunda tabi ki çocuğun tekstil harcamaları hariç. Bugün en ucuz bir kurşun kalem 2 liradan başlıyor” dedi. Gümrük vergileri ve döviz kurundaki gelişmelerin kendilerini de etkilediğini söyleyen Adil Özyiğit, “Gümrük vergileri ve döviz kurundaki durum nedeniyle kırtasiye ürünlerinde yüzde 45’lik bir zam var. Bu fark, doların üstünden gelen bir zam. Kırtasiye ürünlerine ekstradan yapılmış bir zam yok ama dolar maliyetinden dolayı geçen seneye göre yüzde 45’lik bir fark var” diye konuştu.


“CE yazısı önemli”

Kırtasiye ürünleri alırken velilerin dikkat etmesi gereken hususları açıklayan Özyiğit Çin malı ürünlerle ilgili konuyu da değerlendirerek, “Çin malıyla ilgili sorun yok. Vatandaşlarımız kırtasiyeyi, kırtasiyeciden alsın. Nasıl gidip sütünü, etini bilmediği yerden almıyorlarsa kırtasiye ürünlerini de bilmediği yerden almayacak. Markasına dikkat etsinler, ürünün üzerindeki açıklamaları okusunlar. Alacakları ürünün üzerinde ‘CE’ olması önemli. İthal ürünlerin neredeyse tamamı Çin’den geliyor. Burada Çin malı kötüdür diye bir şey yok. Bildikleri ürünü alsınlar. Çocuğun yaş grubuna uygun kırtasiye malzemeleri almaya dikkat etsinler” ifadelerini kullandı.

“Kırtasiyecileri tercih edin”

Adil Özyiğit, her mahallede birkaç tane bulunan market zincirleri nedeniyle sektör olarak sıkıntı yaşadıklarını belirtti ve vatandaşların kırtasiyelerden alışveriş yapması çağrısında bulundu. Sektör olarak bu konuda ciddi bir mücadele verdiklerini dile getiren Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haksız bir rekabet var. Bir oyuncakçı ya da bir kırtasiyeci nasıl et-sebze satamıyorsa, bugün bir market de kendi işini yapacak. Mevzuata aykırı işlem yapıyorlar. Kalite olarak, bizim ürünlerimiz daha kaliteli. Neden? Çünkü, bir kırtasiyeci yılların verdiği tecrübesiyle size uygun ve kaliteli ürünü, en uygun fiyata müşterisine veriyor.”

CE işareti nedir?

CE işareti, tüketicilerin okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda araması gereken bir marka işareti anlamına geliyor. CE İşareti; üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayabilmek adına belirli mallarda bulunması zorunlu olan bir işaret olarak biliniyor. Bir ürünün üzerinde TSE Markası bulunması da söz konusu ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini gösteriyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum