Reklam
Reklam
Reklam

Kırmızı kurdeleli protesto!

İZTO düzenlenen “Kadın Yoksa Demokrasi Yok” panelinde İzmirli kadınlar, kız çocuklarının 13 yaşından önce evlendirilmesi ile ilgili meclisten geçen yasayı presto etmek için bileklerine kırmızı kurdele taktı

Kırmızı kurdeleli protesto!
03 Aralık 2019 - 14:32
Reklam

KENAN YEŞİL

Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (KKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle “Kadın Yoksa Demokrasi Yok” paneli İzmir Ticaret Odası (İZTO) Konferans Salonu’nda düzenlendi. 26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçoğlu konuşmacı olarak katıldı. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kadın da yer aldı. Moderatörlüğünü İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğr. Gör. Itır Bağdadi ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve KKB Başkanı Huriye Serter’in yaptığı 2 oturum olarak düzenlenen panele, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Meryem Düzgünkaya, Hüsnü Babacan Gömlekli, Canan Öztürk katıldı. Kadınların 13 yaşından önce evlendirilmesi ile ilgili meclisten geçen yasayı presto eden kadınlar bileklerine kırmızı kurdele taktı. Serter, Başkan Batur’a da kırmızı kurdele taktı.


Karanlıktan aydınlığa

Panelin açılış konuşmasını yapan İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve KKB Başkanı Huriye Serter, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün kadın hakları konusunda yaptığı önemli çalışmalarını anlattı. Cumhuriyet döneminde yapılan çalışmalar ile kadınların karanlıktan aydınlığa ulaştığını belirten Serter, “Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişini tam 85. yılı. Kadın hakları konusunda fark yaratan Atatürk 16 Ocak 1923’te İstanbul basının karşısına çıkarak seçme seçilme hakkı verilmesi gerektiğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında kadınlarımız yavaş yavaş karanlıktan aydınlığa taşıyacak çalışmalar başladı. En önemli adım ise medeni kanundur. Kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit hale getirilmiştir. 1927 yılında İstanbul’da bir kongre toplanır, kadınlara oy hakkı ve yerel seçimlere katılım hakkı istenir. Kadınların siyasal hakları sağlamadaki ilk mücadelesi başlamış olur. 1930 yılında kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verilir. Genel seçimler için kadın hakları sorunu çözülemedi ve Mustafa Kemal’i çok rahatsız etmiştir ve kadınlar Genel Seçimlerde 22 yaşta seçme 30 yaşında seçilme hakkını kazanır. Bugün ülkemiz dünya ülkeleri arasında 118. sırada yer almaktadır. Ekonomik ve fiziksel şiddete maruz kalması aslında kadın meselesi değil, insan hakları ve demokrasi meselesidir. Bir ülkede karar alama süreçlerinde nüfusun yarısı temsil edilemiyorsa demokratik ve çoğulcu oluğunda söz edilebilir mi biz erkek ve kadınlar el ele vererek bu anlayışı yenebileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak bundan eminiz” dedi.

“Atatürk dünyaya önce oldu”

Konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir” sözünden alıntı yaparak başlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925’te yaptığı konuşmada ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak daha etkili bir yol vardır o da Türk kadının çalışmalarımıza dahil etmek, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta yardımcısı ve koruyucusu yapmak’ diyor. Bu konuşma ile kadın- erkek eşitliği ilkesini açıkçası ortaya koydu. Kadın erkek eşitliğini ortaya koyan Atatürk, insan hakları evrensel bildirgesinden 20 yıl önce fikirlerini uygulamaya geçirmiştir. Kadının eve kapatan, onları toplumun dışına itmeye çalışan, erkek egemen toplumu hakim kılınmak isteyen anlayışı görüyor ve bu anlayışa şiddetle karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Kadının her alanda erkekle aynı haklarda ve eşit olması gerektiğini savunuyoruz. Mustafa Kemal yaşamının her döneminde kadına önem vermiş, kadının sosyal ve ekonomik alanda güçlenmesini sağlayan büyük bir liderdir. Atatürk dünyaya bu konuda öncü olmuştur. Ülkemiz, İtalya’dan 11 Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 30 yıl önce kadınlara seçme ve seçme hakkı veren uygulamayı hayata geçirmiştir. Kadın yoksa demokrasi yoktur diyoruz! O dönemlerden bu dönemlere adımlarımızın hızlandığını ancak yeterli olmadığını söylemek istiyorum. Siyasal hayata katılımda kadınların önüne koyulan engellerin kaldırılması ve karar verici olmalarının önü açılmalıdır. Bu yolun açılması için parlamento ve devletin göstereceği çaba ve hassasiyet son derece önemlidir. CHP tüzükte bir değişiklik yaparak kadın kotasını yüzde 33 e yükseltti. Kadın kendini ispat ediyor zaten. Kotasız milletvekili olan arkadaşlarımız burada. Onlar bileğinin gücüyle bu günlere geldiler. ‘Birlikte Konak’ dedik. Bu çemberde kadınların yerinin geniş olduğunu bilmenizi isteriz. Bu açıdan çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Konak Belediyesi Kadına pozitif ayrımcılık uygulayan bir belediyedir ve böyle de olmaya devam edecektir” diye konuştu.


İsmet İnönü’nün torunu ve 26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker ise konuşmasına Cumhuriyet’in kurucularından, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in fotoğrafıyla başladı. Toker, “Bu fotoğrafta gülümseme var, samimiyet var. Dedem de adımı ‘Gülsün’ koymuş. Ben ve bütün kadınlar, gelecek kuşaklarda ‘gülsün’ diye. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren kanun teklifini İsmet İnönü’nün vermesi anlamlıdır” dedi. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum

test