Türkiye'nin en önemli spor müsabakalarından biri olarak dikkati çeken ve Edirne'de düzenlenen Kırkpınar YağlI Güreşleri, çok sayıda vatandaş tarafından takip ediliyor. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim hakkında vatandaşlar sıkça aramalar yapıyor. Peki Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kimdir?

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kimdir?

Seyfettin Selim, 1 Ağustos 1967’de Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Yeşilova köyünde dünyaya geldi. Genç yaşta inşaat sektöründe çalışmaya başlayarak ustabaşı, kalfa ve taşeron olarak sektörde deneyim kazandı. 1997 yılında Selim İnşaat Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak ticaret hayatına adım attı ve kısa sürede önemli projelere imza attı.

Selim, Hadımköy Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) üyesi olarak çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptı. İş dünyasında gösterdiği başarıların yanı sıra spor ve eğitime de önemli katkılarda bulundu.

Seyfettin Selim, 2008-2016 yılları arasında yağlı güreş ağalığı ve çeşitli spor organizasyonlarına sponsor olarak Türk sporuna büyük destek verdi. 2009-2014 yılları arasında aralıksız beş yıl Kırkpınar Ağası olarak görev yaptı. 2015 ve 2016 yıllarında da Kırkpınar Ağalığı’nı kazanan Selim, 2017 ve 2018 yıllarında da aynı unvanı elde etti. 2019 yılında ise 722 bin TL’lik teklif ile yeniden Kırkpınar Ağası oldu. 2020’de pandemi nedeniyle yapılamayan Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 2021’de yine Kırkpınar Ağası ilan edildi. 2022’de ise 4 milyon 22 bin TL’lik teklif ile ağalığı kazandı.

Selim, eğitim alanında da önemli projelere imza attı. Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde dört okul inşa ettirdi ve birçok eğitim kurumuna destek verdi. Ayrıca, Kaynarca Yeşilova köyü camii ve Arnavutköy Yeşilbayır camii gibi yapıları da hayata geçirdi.

Seyfettin Selim, Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihine damga vurarak, 14 kez ağalık unvanını kazandı ve ebedi 3 altın kemerin sahibi oldu. Edirne Belediyesi ile iş birliği içinde, Edirne’ye Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’ni kazandırdı. 2022 yılında Kırkpınar Ağalığı ihalesinde 4 milyon 22 bin TL vererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle bu anlamlı unvanı bir kez daha kazandı.

Seyfettin Selim, başta Kırkpınar Yağlı Güreşleri olmak üzere, tarihi spor geleneğimiz olan güreşin gelişmesi ve yaşatılması için desteğini sürdürüyor. Hem iş dünyasında hem de sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol alarak, ülkemizin ticari, ekonomik ve kültürel potansiyelinin artmasına katkı sağlıyor.

Kaynak: Haber Merkezi