Son dakika haberi… Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük’te gündemdeki konularla ilgili soruları cevaplarken, kira zamlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tunç, 1 Temmuz itibarıyla sona eren yüzde 25’lik kira zam sınırı hakkında şunları söyledi:

“1 Temmuz itibarıyla kira düzenlemesi sona erdi. 2022 ve 2023 yıllarında uzatılmıştı ancak bu tür sınırlamalara gerek kalmadan kendi mecrasında yürüyecektir. Enflasyonu düşürme hedefimiz var ve bu doğrultuda kira miktarının nasıl artırılacağı da düzenlemelerle belirlenecek.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, konut kiralarına yapılacak zam oranının yüzde 65.07 olarak belirlendiğini belirten Tunç, ev sahiplerinin Temmuz ayında kira sözleşmelerini yenilerken bu oranda zam yapabileceklerini ifade etti.

Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatan Tunç, kira zamlarının devam etmesine gerek olmadığını düşündüğünü ve bu yönde bir çalışmanın yapılmadığını vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi