Kira, konut piyasasının en önemli dinamiklerinden biri olarak her zaman dikkat çekiyor. Özellikle de kira artış oranları belirlenirken kiracılar ve ev sahipleri arasında sık sık tartışma konusu olabiliyor. Nisan ayıyla birlikte bu yılın kira artış oranı da merak konusu haline geldi. Peki, 2024 Nisan ayı için kira artış oranı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Nisan ayı kira artış oranı 2024

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte nisan ayı kira artış oranlarını duyurdu. Bu duyuru, hem ev sahipleri hem de kiracılar için merak konusu olmuştu. Normal şartlarda TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenmesi gereken nisan ayı kira artış oranı, geçtiğimiz yıllarda getirilen yüzde 25 kira zammı sınırlamasının devam etmesi sebebiyle kısıtlanmıştı.

Alınan karara göre, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen kira sözleşmelerinde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak. Bu uygulama sadece konut kiraları için geçerli olup işyeri kiralarında bir sınırlama bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, işyerlerine yapılacak kira zammı oranında herhangi bir sınırlama olmaması, işletme sahiplerini nisan ayında yüksek bir artışa yönlendirdi. Nisan ayı kira artış oranı yüzde 57,50 olarak belirlendi. Bu durum, kira kontrat süresi nisan ayında dolan işletme sahiplerinin kiralarında büyük ölçüde yükselme yaşayacakları anlamına gelmektedir.

Özetle, Türkiye'de işyeri kira artış oranlarında herhangi bir sınırlama olmaksızın, nisan ayı için belirlenen kira artış oranı yüzde 57,50 olarak açıklandı. Bu durum işletme sahipleri ve kiracılar arasında farklı yansımalar doğurabilecekken, konut kiralarında yüzde 25'lik sınırlama devam etmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi