Kılıçdaroğlu: İsraf denizinde yüzüyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de 'Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması'nda konuştu. Şeffaf yönetimin önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "İsraf haramdır diyoruz. Saraydakiler de israf haramdır diyor. Hangi inançtan olursan olsun israf haramdır diyor. Ama israf denizinde yüzüyorlar. Siz tasarruf yaptınız. Meclis toplantılarını şeffaf bir şekilde halka açık yapıyorsunuz. Düne kadar saydamlık denilen bir şey yoktu.

Kılıçdaroğlu: İsraf denizinde yüzüyorlar
22 Kasım 2019 - 13:51 - Güncelleme: 22 Kasım 2019 - 15:11


KENAN YEŞİL

31 Mart yerel seçimlerinde 252 belediye kazanan CHP, Afyonkarahisar'ın ardından ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ikincisi İzmir’de düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşen Kardeş Kentler Çağdaş Kentliler ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ilk konuşmasını ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Belediye hizmetlerinin dünyada insan, bilgi, kültür ve doğa üzerinde yoğunlaştığını anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünya belediyeciliğini temel kavramlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni stratejik planına dahil ettik. Şehirdeki insanların talep ve beklentileri kırsal yaşamın değişen koşullarına göre değişim gösteriyor. Demokratik, şeffaf insan odaklı belediyecilik sergilemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'deki temasları kapsamında Karabağlar’da Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nun açılışını gerçekleştirdi. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partili başkanları kentte buluşturan zirvenin açılış konuşmasını yaptı. CHP Lideri konuşmasında, 'bin lira altında aylık' polemiğine değindi. İddiasında dul ve yetim aylığı alan kişilerin sayısı verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben doğru söyledikçe onlar kandırmaya çalışıyorlar" dedi.
“İsraf denizinde yüzüyorlar”

Toplantıda önemli mesajlar veren Kılıçdaroğlu, "Sıradan bir iş yapmıyorsunuz sıradan bir görevde üstlenmediniz. Bulunduğunuz beldenin sorunları çözmede halk size yetki verdi. Ama bu yetkileri uygularken birileri sizi engelleyebilir. Ama azim ve kararla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Birlikte mücadelenin, bir hak mücadelesinin ne kadar değerli olduğunu halka anlatmaya çalışıyoruz. İsraf haramdır diyoruz. Saraydakiler de israf haramdır diyor. Hangi inançtan olursan olsun israf haramdır diyor. Ama israf denizinde yüzüyorlar. Siz tasarruf yaptınız. Meclis toplantılarını şeffaf bir şekilde halka açık yapıyorsunuz. Düne kadar saydamlık denilen bir şey yoktu” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş için değil cepleri için çalıştılar”

Bin liranın altında emekli maaşı alan var mı yok mu tartışmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Dul ve yetim aylığı alan kişilerin sayısı verdim. Dediler ki böyle bir şey yok. En başta bin liranın altında emekli maaşlar var. Ben doğru söyledikçe onlar kandırmaya çalışıyorlar. Hangi televizyonları ve gazeteleri olursa olsun doğruları söylemek zorundayız. 800 bin kişi bin liranın altında aylık alıyor. 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler Türkiye'yi ne hale getirdiler. Vatandaş için değil cepleri için çalıştılar.  Biz kimin için çalışıyoruz vatandaş için çalışıyoruz. Birlikte başlattık birlikte yürüteceğiz. Ahlaklı ve adaletli bir siyaset.”

Hukukun üstünlüğü vurgusu

Herkesin savunması gereken temel kuralın hukukun üstünlüğü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı olarak çıktınız, sadece siz değil partililer, gönüllüler gezdi. Sizlere güvendiler ama bir gün sonra bir ilde bir vali yazıyor, bunu görevden alın. Bu demokrasi değil arkadaşlar. Hangi partiden olursa olsun diğer partilerin rakibidir. Ama bu partilerin ortak hedefleri var. Demokrasi gibi, vatandaşlardan hiç kimsenin aç kalmaması gibi. Eğer siz beğenmediğiniz bir partinin belediyesine kayyum atıyorsunuz. Peki vatandaş neden oy kullandı? Sandığı neden koydunuz? Ben şu sözü defalarca kullandım, ülkede kimsenin can ve mal güvenliği yok” diye konuştu.

“Namus borcu”

Tank Palet Fabrikası’nın peşkeş çekildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler CHP'liler, demokrasiden yana olanlar ülkemizin bütün varlıklarına sahip çıkarız. Ama birileri en değerli varlıklarını başka bir orduya peşkeş çekiyorsa buna karşı durmak bizim namus borcumuzdur. Tank Palet Fabrikası'ndan bahsediyorum. Değeri 20 milyon dolar. Sakarya'da kurulu. Bu şu anda Katar ordusuna bedava verildi. 'Satılmadı, özelleştirme' yok dedi. Resmi Gazete'de çıktı. Altında da imzası var. Özelleştirme kanununa göre yapıyorsun. Dedi ki satılmadı. Vatandaşa yalan söylüyor. Şu soruma bir türlü cevap alamadım. Her zaman da soracağım, hangi ülke fabrikasını başka ülkeye verir?”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum