Reklam
Reklam
Reklam

Kemeraltı'na bu yıl Ramazan gelmedi!

Ramazan'la birlikte kapanma ve kısıtlamaların artacağı bir sürece girilirken Kemeraltı Çarşısı'nda hayal kırıklığı yaşanıyor. Ramazan öncesi iş yapamayan esnaf "Nerede o eski Ramazanlar!" derken, İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Her zaman dört gözle beklediğimiz Ramazan'ı şimdi tatsız tuzsuz karşılıyoruz. Ramazanın sadece adı kalacak” dedi

Kemeraltı'na bu yıl Ramazan gelmedi!
13 Nisan 2021 - 07:30
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Koronavirüs salgınında 3’üncü pik sürecinin yaşandığı bir dönemde Ramazan ayını karşılayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafı, üçüncü kez kapanmanın eşiğine geldi. Daha önce tedbirler nedeniyle iki kez paket servis dönemine geçen lokanta ve kafe gibi işletmeler, Ramazan ayı boyunca yine aynı uygulamaya geçecek. Yeme içme sektörüne büyük zarar veren paket servise geri dönülecek olması çarşı esnafını memnun etmezken, tam kapanma ihtimali de esnafı endişelendiren bir başka konu oldu. Esnafın gözü kulağı bugünkü kabine toplantısı sonrası yapılacak açıklamalarda olurken, Ramazan'ın gelmesine rağmen hareketliliğin olmaması esnafa "Nerede o eski Ramazanlar!" dedirtiyor. İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Ramazan ayını dört gözle beklerdik, şimdi tatsız tuzsuz karşılıyoruz. Ramazanın sadece adı kalacak” dedi.

Ramazan'ın adı kaldı

Korktuklarının başlarına geldiğini ve 3’üncü kez yeniden kapanma tehlikesi olduğunu aktaran İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Ramazan öncesi işler zaten kötüydü. Ramazan'da esnafın ‘alışverişler artar’ diye bir beklentisi vardı. Ama yüzyüze olduğumuz üçüncü kez kapanma esnafı bitirir. Dükkan kapatmalar bu dönemde artacak. Kiralarını ödemekte zorlanan esnaf dükkana kilit vurur. Devlet kanunen burayı kapatıyor ama kiralar devam edecek. Krediler yapılandırıldı ve esnaf kullandığı krediyi ödemeye başlamıştı. kapanma ile ödemelerde de sorun yaşanacak. Eskiden dört gözle beklediğimiz Ramazan ayını tatsız tuzsuz karşılıyoruz. Ramazan'ın sadece adı kalacak. Açıp kapamalar yüzünden psikolojimiz bozuldu. Önümüzü görsek sabredeceğiz ama bir şey göremiyoruz, sorunların çözülmediğini görüyoruz” diye konuştu.

Aç kapa travma oldu

Açıp kapamaların esnafın travması haline geldiğine dikkat çeken Girgin, “Bu sadece Kemeraltı esnafının değil tüm Türkiye’deki esnafın bir travması. Aç kapa işe bu işlerin olmayacağı ortada. Her kapatmanın bedelini biz ödüyoruz. Kiralar, stopajlar çalışıyor, elektrik, su çalışıyor. Dükkanların masrafları devam ediyor. Dükkanı açtık diye elemanı çağırıyoruz, ürün tedarik ediyorsun sonra yeniden bir kapama oluyor. Hiç kimsenin verilen destekle evinde yaşama şansı yok. En çok gıda, cafe gibi iş kolları kapatıldığında insanlar çarşıya geldiğinde dinlenmek istiyor, yemek yemek istiyor, mola vermek istiyor. Kapatılınca insanlar çarşıya niye gelecek. Çarşıda dükkanlar kapalı olunca Kemeraltı'nın ahengi kalmıyor. Paket servisi bizi mutlu eden alan değil. Çünkü Kemeraltı'nda yerel ve kamu kurumlarının taşınması nedeniyle ciddi kayıptayız. Belediye yok, Valilik, Kaymakamlık gitti. İnsan olmayınca kime paket göndereceğiz.  Esnaf tek başına kaldı. Sesimizin kısıldığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

Kongre eleştirisi

İsim vermeden AK Parti konrgrelerini eleştiren Semih Girgin, şöyle konuştu: “Bir şehirde kongre yapılıyorsa o ildeki insanlar gelsin ama başka şehirden insanları oraya götürmenin böyle bir ortamda ne artısı olabilir. Otobüslerle insanlar kongreye gitti, aynı otobüslerle döndüler. Peki o insanları valilik karantinaya aldı mı? Ülkenin her yerinden insanlar bir yere geldi orada iki kişi koronavirüs olsa Türkiye’nin dört bir yanına dağıldı. Bunun yansıması esnafa. En büyük zararı biz görüyor, en büyük diyeti biz ödüyoruz. Erken kapama kural olarak doğru ama yaşam alanı olarak, insanların geçim kayağı olarak da çok ciddi bir kesim zararda.Çarşıya insan girip çıkıyor, kalabalığı görüyoruz. Kalabalık olup iş yapsak yarayacak ama iş yapamıyoruz. Cirolar hala daha yüzde 50’nin altında açılma ile normale dönmedi ki.”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test