Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kemeraltı, bayrama buruk giriyor

İzmirlilerin her bayram öncesi en çok alışveriş yaptığı yer olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, eski günlerini arıyor. Ramazan Bayramı öncesi sessizliğe bürünen Tarihi Çarşı’da esnaf, salgından önceki yoğunluğun yüzde 5’ini yaşadıklarını söylüyor

Kemeraltı, bayrama buruk giriyor
21 Mayıs 2020 - 14:14
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir’in kalbi ve dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi Kemeraltı, koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’na sessiz giriyor. Tarihi Çarşı, eski bayram öncesi kalabalıkları mumla ararken, AVM’lerin de açılmış olması esnafı tedirgin ediyor. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, bayrama girecek olmalarına rağmen esnafın bayramı yaşayamadığını, Çarşı’daki yoğunluğun çok düşük seviyelerde olduğunu söylüyor.

“Beklenmeyen bir gol yedik”

Esnaf olarak, salgınla beraber hiç beklemedikleri bir anda çok daha kötü gol yediklerini belirten “Pandeminin yarattığı sıkıntı sadece bizim Kemeraltı Çarşısı esnafı için değil Türkiye’deki bütün esnafımız için geçerli. Bizim zaten geçmişten gelen bir savaş ekonomimiz vardı, bunu hiç kimse inkar etmiyor. Esnaf olarak dayanabildiğimiz kadarıyla dayanıyorduk, bunun üstünde dünyada patlayan bu pandemiyle hiç beklemediğimiz bir gol yedik. Sağlık söz konusu olduğunda esnafımız da olmak üzere bütün insanımız haklı olarak evine çekildi. Esnafımızdan bir kısmının kenara koyduğu bir parası vardı, bir kısmı günlük çalışıyordu ama ne olursa olsun devamlı çalışan bir gideri var. Bu gideri durdurmaz ve yerine başka bir şey koymadığınız sürece gider, gün be gün daha da büyür. İki aylık dönemi büyük bir mütevaziyle bitirdik” dedi.


“Düğünlerin olmaması handikap”

Esnaf olarak mutlu olmadıklarını ve yaklaşan bayramı yaşamadıklarını ifade eden Girgin, “Yapılan genelgelerle tabi ki bir nebze can suyu olan destekler vardı. ‘Yaradı, yaramadı’ diye bir takım tepkiler vardı, artık bunu çok fazla konuşmuyoruz, çünkü oldu bitti. Ama bizim gerçeğimiz sosyal yaşamın bir şekilde hareketlenmesi ve şu an ki aracın ittikçe çalışması çok önemli. Biz şu an aracı ittiremiyoruz. Çünkü bizde de derman yok. Ama iki ay sonra AVM’lerin açılmasıyla esnafımızın haklı bir takım tepkileri oldu. ‘Biz de buradayız bizi de unutmayın’ demeye başladılar. Çünkü Kemeraltı Çarşısı açık olsa bile insanların bundan haberi olmayabiliyor. Esas olan şu an mutlu değiliz, çünkü bayram yaklaşıyor ama biz bu bayramı yaşayamıyoruz. Düğün ve sünnetlerin olmaması bizim en büyük handikabımız. Düğün ve sünnet alışverişi kültürü bizim esnaf kardeşlerimizin en büyük getirisi oluyor. Çünkü bu iki organizasyon birçok esnafın işini hareketlendiriyor” diye konuştu.

“Ciddi daralma yaşıyoruz”

Çarşı esnaflarının AVM’lerle ciddi bir savaş içinde olduğunu ve bu yüzden esnafın da kendisini yenilmesi gerektiğini belirten Girgin, esnaf olarak hiçbir zaman umutsuzluğu düşünmediklerini dile getirdi. Girgin, “Kemeraltı esnafı olarak ciddi bir daralma yaşıyoruz. İnsan ayağımız inanılmaz düşük. Bütün bunlara rağmen hiçbir şekilde umutsuzluğu düşünmüyoruz. Ağlayacağımız, üzüleceğimiz zamanlar elbette ki olacak. Ancak biz kendimizi hiçbir zaman aciz olarak görmüyoruz. Dik durmaktan başka şansımız yok. Dolayısıyla bu günler de geçecek, esnaf olarak bu zor günleri atlatacağız. Ayrıca esnafımızın da kendini yenilemesi gerektiğini düşünüyorum, bu noktada çok zor durumdayız. Çünkü esnaflığın da iyisine ihtiyaç var. Kemeraltı esnafı olarak bizim müşterileriyle doğal alışverişini yapan, müşterisini incitip, kırmayacak esnafa çok ihtiyacımız var. Yoksa kaybetmeye mahkum oluruz” ifadelerini kullandı.

Virüsten sonra kriz korkusu

Yıllardır Kemeraltı’nda insanların birçok ihtiyacını gideren Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki bir esnafın düşünceleri ise şöyle: “Bizim için çok zor geçti bu süreç. Biz Kemeraltı esnafı olarak tarihimizde ilk defa böyle bir şey yaşıyoruz. Çarşıda bayramda bile açık olan dükkânlarımız vardı. Şu an kapalılar. Bir an önce devlet yetkilileri bizlere kalıcı nefes olmalılar. Biz vatandaş olarak üstümüze düşen tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Onlar da getirsin. Virüs bittikten sonra çok büyük bir ekonomik kriz olacak. Bununla nasıl mücadele edilecek merak ediyorum. Yetkililerin çok geç karar aldığını düşünüyorum. Sokağa çıkma yasağı pandeminin ilk günlerinde gelse belki her şey daha güzel olurdu.”

“Yoğunluk yüzde 5”

Şu an çarşıdaki yoğunluğun, salgından önceki yoğunluğun yüzde 5’i olduğunu söyleyen esnaf, “Büyük bir düşüş yaşıyoruz. Çarşıda şu an esnaflardan başka kimse yok. İnsanlar haklı olarak tedirgin. Biz esnaflar destek bekliyoruz. Ramazan Bayramı geliyor çok umutlu değiliz ama ufak bir artış yaşanabilir. Kapalı olduğumuz dönem biz para kazanamadık ama hep para ödedik. Kira, elektrik, su ve diğer giderler. Bu süreçte en çok küçük esnaf yıprandı. Ama ne söylesek boş. Kimsenin bizi düşündüğü yok” diye konuştu. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum