Kemalpaşa Ramada Oteli'nde gerçekleşen KESİAD Kahvaltısı etkinliğine Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, Kemalpaşa Başsavcısı Bahadır Bilen, Kemalpaşa Jandarma Komutanı Halil Yaşar Güzel, KOSBİ Başkanı Erol Diren, KOSBİ Bölge Müdürü Salman Eldeş, KESİAD üyeleri ve iş insanları katıldı. Toplantıda Dr. Can Pamir, 'Mevcut Ekonomik Ortamda Etkin Finans Yönetimi' başlıklı bir sunum yaptı.

Başkan Işıklı, yeni ekonomi yönetiminin yaklaşık on aydır uyguladığı program kapsamında "parasal sıkılaştırma"nın dozunun arttığını ve yüksek faiz koşullarının etkilerinin daha fazla hissedilmeye başlandığını belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde alınan teşvik belgesi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdiğini ve bu durumun politik istikrar, öngörülebilirlik, destekleyici teşvik politikaları ve şeffaf bir hukuk sisteminin varlığının önemini vurguladığını söyledi.

Sunumda hem küresel hem de Türkiye'nin ekonomik yapısını değerlendiren Dr. Pamir, sıkılaşma sürecinde sanayicilerin ve iş insanlarının dikkatli adım atması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin doğru yolda olduğunu ifade eden Pamir, ekonomik istikrarın devam etmesi halinde 2025 yılı sonunda iyileşmenin etkilerini hissetmeye başlanacağını sözlerine ekledi.

Muhabir: Özge Uğulu