Kazakistan, yoğun yağışlarla geçen kış sonrası artan sıcaklıkların etkisiyle meydana gelen ani kar erimeleri sonucunda oluşan taşkınlarla mücadele ediyor. Ülkede birçok köy tamamen sular altında kaldı ve barajların kapasitesi aşıldı.

49 köyde ulaşım kesildi

Batı, doğu, kuzey ve orta kesimlerdeki kara yolları ve köprülerin sular altında kalmasıyla birlikte ulaşım 49 köyde kesildi. Acil Durumlar Bakanlığı, su baskınından etkilenen bölgelerden 13.659 kişinin tahliye edildiğini, bunların 1.655'inin helikopterlerle kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca, 10 binden fazla büyükbaş ve küçükbaş hayvanın da tahliye edildiği belirtildi.

Ekipler bölgeye sevk edildi

Şu anda, askerler de dahil olmak üzere 8.458 görevli su taşkınlarıyla mücadele ediyor. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, hükümetin yetkili kurum yöneticileriyle yaptığı toplantıda, selin son 30 yılın en büyüğü olduğunu belirtti. Tokayev, durumun her an kötüleşebileceği uyarısında bulunarak, "Şu anda öncelikli görev, can kayıplarını önlemektir." dedi.

Su taşkınından etkilenen bölgelere gerekli yardımın sağlanacağını belirten Tokayev, vatandaşların maddi kayıplarının da devlet ve iş dünyası tarafından tazmin edileceğini duyurdu.

Kaynak: AA