Kastamonu'nun İhsangazi ilçesine bağlı Cambaz ve Koçcağız köyleri sınırlarında dün akşam saatlerinde başlayan orman yangını, yıldırım düşmesi sonucu çıktı. Yangına hava ve karadan müdahale devam ederken, ekipler rüzgarın etkisiyle ve arazinin zorlu yapısıyla mücadele ediyor.

Kastamonu Orman İşletme Müdürü Erkan Gazibeyoğlu, yangının ihbarının dün saat 18.30 civarında geldiğini belirtti. O tarihten beri ekiplerin sürekli olarak müdahale ettiğini ifade eden Gazibeyoğlu, bölgede 3 ayrı noktaya yıldırım düştüğünü ve yangının bu noktalardan çıktığını açıkladı. Sabah saatlerinde helikopter desteği talep ettiklerini ve bu helikopterlerin yangının büyümesini önlemek için su bıraktığını belirtti.

Yangına müdahalede, Kastamonu, Karadere, Taşköprü, Daday, Hanönü ve Azdavay ekiplerinin arazöz ve su ikmal tanklarıyla çalıştıklarını dile getiren Gazibeyoğlu, ekiplerin zorlu arazi yapısı nedeniyle dozerlerle yol açtıklarını ve böylece müdahalelerini sürdürdüklerini ifade etti. Şu anda Bursa'dan jandarma tarafından ikinci bir helikopterin bölgeye sevk edilmesi planlanıyor.

Yangının kontrol altına alınması için ekiplerin havadan ve yerden 4 ayrı cepheden müdahale ettiklerini belirten Gazibeyoğlu, özellikle arazinin engebeli ve sarp olması nedeniyle müdahalenin zorluklarla karşılaştığını vurguladı. Dün akşam saatlerinde düşen 3 farklı yıldırım sonucu çıkan orman yangınlarından ikisinin söndürüldüğü bilgisi verildi.

Yangının kontrol altına alınması için ekiplerin gece boyunca yoğun çaba harcadığı belirtilirken, bölge halkından da yangın alanlarına yaklaşmamaları ve yetkililerin talimatlarına uymaları istendi.

Kaynak: İHA