İzmir'in köklü spor kulüplerinden olan ve 112 yıllık bir geçmişe sahip Karşıyaka Spor Kulübü'nün 30 yıldır kullandığı Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri'nin İzmir Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarıldığı ortaya çıktı. 42.616 metrekarelik bu tesislerin 30 yıllık kira sözleşmesi sona ererken, Milli Emlak'a ait olan bu arazinin yıllık 29 milyon 800 bin TL tahmini kira bedeli ile 27 Haziran'da ihaleye çıkacağı öğrenildi. Karşıyaka, 1994'te 29 yıllığına devraldığı ve 1995-1996 yıllarında Onursal Başkan Selçuk Yaşar liderliğinde inşa ettiği bu tesislerin kontratını uzatmak için Ocak 2023'te gerekli başvuruları yapmıştı.

Başvuruya olumlu ya da olumsuz bir yanıt alınamasa da, bir heyetin gelerek tesislerde değerleme yaptığı bildirildi. 30 yıl önce boş olarak devralınan ve üzerine antrenman sahaları, salonlar ve kamp merkezleri yapılan tesislerin mülkiyeti sözleşme gereği devlete geçti. 30 yıllık kira süresi dolduğu için Karşıyaka'nın yaptığı tüm saha ve binaların kira bedellerinin de hesaplanarak ihale rakamının bu kadar yüksek çıktığı öğrenildi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün arazi için 27 Haziran'da yapacağı irtifak hakkı ihalesine katılmak isteyenlerin 8 milyon 940 bin TL teminat bedeli yatırması gerekecek. İrtifak hakkı amacı ve süresi, "İmar planına uygun spor tesisi yapılması amacıyla 30 yıl süreli bağımsız ve sürekli nitelikli irtifak hakkı" olarak belirlendi.

TESİSLERİN DONANIMI

Karşıyaka Spor Kulübü Selçuk Yaşar Tesisleri, 42.616 metrekarelik alana yayılmış durumda. Tesislerde, 1 standart ölçülerde, 1 küçük olmak üzere 2 doğal çim saha, futbol altyapısı için 1 büyük suni çim saha, 2 basketbol salonu, 1 voleybol salonu, futbol kamp merkezi, fitness ve rehabilitasyon merkezi, altyapı lojmanları ve ofisleri ile sosyal alanlar bulunuyor. Karşıyaka'nın futbol A takımı ve futbol, basketbol ve voleybol altyapısı için merkezi olan bu tesislerdeki sahalar ve salonlara kulübün sembol isimlerinden Hüseyin Hamamcı, Nadir Vekiloğlu ve Ufuk Sarıca'nın adları verilmişti. Voleybol altyapı salonu ve rehabilitasyon merkezi ise hayatlarını kaybeden Karşıyakalı ünlü hekimler Tibet Kızılcan ve Bülent Zeren'in adını taşıyor.

KULÜP HAREKETE GEÇECEK

Yaklaşık 30 yıldır sıfırdan yaparak kullandığı tesislerin yıllık 30 milyon TL'ye yaklaşan bedelle ihaleye çıkarılması ve tesislerden olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Karşıyaka, sorunu çözmek için harekete geçti. Daha önce yeni stat projesi kapsamında kiracı olduğu Yalı'daki İlçe Stadı, tenis kortları, voleybol salonu ve kulüp binası 2015'te yıkılıp stat yapılamayınca mağdur olan Karşıyaka, Çiğli Tesisleri için çözüm arayacak. Kendi yaptığı tesiste işgalci durumuna düşen ve ihaleye katılıp kazansa dahi yüksek kira bedeli ödemek zorunda kalacak olan Karşıyaka, bu sorunu çözmek için girişimlerde bulunacak. Daha önce tesislerdeki doğal çim sahanın bir kısmı İZBAN hattı geçtiği için kulüpten alınmıştı.

Kaynak: DHA