İzmir Sınav Eğitim Kurumları çatısı altında sayıları 3 bini aşan öğrenci ve öğretmenin kullandığı oylar sonucunda 11 dalda İzmir’in Enleri belirlendi. İzmir’de 2023’ün en beğenilenlerini ortaya koyan ödüller, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Karşıyaka Belediyesi tarafından kente kazandırılan, yeni nesilleri evrensel değerler ve bilimle buluşturan Evrensel Çocuk Merkezi ‘En Güzel Park/Bahçe’ kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü, Karşıyaka Sınav Koleji’nde düzenlenen törene katılan Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş yönetici Aslı Saka Candar aldı. 

SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ
Türkiye'de alanında ilk ve tek olan Evrensel Çocuk Merkezi, grup ziyaretleri yanı sıra bireysel katılımcılara da hizmet veriyor. Yalı Mahallesi'nde 7 bin 200 metrekare arazi üzerinde kurulu olan Merkez, özellikle  sunduğu ‘etkileşimli eğitim’ imkanıyla çocukların ve ailelerin vazgeçilmez adreslerinden biri olma özelliği taşıyor. Merkezin açık alanında paleontoloji adası, biyolojik gölet, fosil kazı adası ve inşaat adası gibi çeşitli bölümler bulunuyor. Kapalı bölümde ise yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin anlatıldığı sergi alanları yer alıyor. Alanında uzman eğitmenler eşliğinde çeşitli atölye ve etkinliklerin düzenlendiği merkezin bünyesinde Ege Bölgesi’nin en büyüğü olma özelliği taşıyan planetaryum da bulunuyor.

BİLİM, SANAT VE DOĞAYLA İÇ İÇE NESİLLER
Karşıyakalı çocukların bilim, doğa ve sanatı önemseyen nesiller olarak yetişmesi için kararlılıkla çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Evrensel Çocuk Merkezi ve bünyesinde bulunan planetaryum ile geleceğe umutla bakan; aklı, bilimi, sanatı, sahip olduğumuz değerleri önemseyen nesiller yetiştirmek amacıyla çalışıyoruz. Proje ve faaliyetlerimizde bunu odağımıza alarak çalışmalarımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu ödül, bize ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Oy kullanan öğretmen ve öğrencilerimize, bu başarıda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. Aklı ve bilimi rehber edinen nesiller yetişmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Doğukan Fikri Fidan