Karşıyaka'da hedef 5 yılda Süper Lig

Karşıyaka Spor Kulübü Futbol Şubesi’nin şirketleşme çalışmalarını yürüten Cenk Karace, 1 haftada arz edilen 4 bin hissenin 2.150’sinin satıldığını belirterek, “Hedefimiz 5 veya 7 senede içinde Süper Lig’de olan bir Karşıyaka” dedi

Karşıyaka'da hedef 5 yılda Süper Lig
10 Haziran 2021 - 14:59 - Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 15:23
SERCAN ÖZİPEKÇİ

Karşıyaka Spor Kulübü Futbol Şubesi’nin şirketleşme çalışmalarında ilk somut adım atıldı. Karşıyaka Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, camianın önde gelen isimlerinden olan eski Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ve futbol şubesinin şirketleşme çalışmalarını yürüten kulüp eski bakanlarından Cenk Karace, Selçuk Yaşar Spor Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda, şirketleşme projesinin startının verildiğini açıklarken, çalışmalarda gelinen son durum hakkında bilgi verdi.“Dernek ebediyen kalacak”

Şirketleşme projesinin dillendirilmeye başlanmasının ardından sosyal medyada ‘Karşıyaka’yı sattınız söylemleri oluştuğunu fakat bunun doğru olmadığını belirten camianın önde gelen isimlerinden Hasan Denizkurdu, “Bu projede derneğin gitmesi diye bir şey yok. Dernek ebediyen duracak. Kulüpler bu talimata göre futbol şubelerini bir bütün olarak kurulmuş veya kurulacak anonim şirketlere TFF kararıyla devredebilirler. Talimata göre bu devirle futbol şubesinin ligi ve şehri değiştirilemez. Şirket yine bu talimatın 16’ncı maddesine göre şirket tarafından derneğe yeniden devredebilir. Karşıyaka'da bu konuda 5 önemli halka var. Bunlardan bir tanesi Onursal Başkan Selçuk Yaşar ve Yaşar Holding. Yıllardır karşılıksız para veriyorlar, basketbol takımına sponsor oluyorlar. Ben yola çıkarken kendileriyle görüştüm. Karşıyaka’nın marka değerine zarar verilmediği sürece olumlu yaklaştılar" dedi. ‘Genel kurul Karşıyaka’nın futbol şubesini bir şirkete vermeyi kabul etmiyorsa bu iş zaten olmaz’ diyen Denizkurdu, Dördüncü ayak kongre üyeleri, camia ve taraftar. Genel kuruldan geçse de bunun taraftarların içine sinmesi lazım. Karşıyaka Spor Kulübü Derneği sonsuza kadar yaşayacak. Bizim konuşacağımız futbol şubesi. Şirket futbol şubesinin aktif ve pasifini devralacak. Bizim modelimiz Fenerbahçe, Galatasaray, Ankaragücü modeli değil” dedi.“1 haftada 2.150 hisse satıldı”

Şirketleşme projesini yürüten, eski kulp başkanlarından Cenk Karace, tarihin Karşıyakalılar olarak kendilerine bir sorumluluk yüklediğini belirterek, “Şu an Karşıyaka Kulübü’nün futbol şubesinin içinde bulunduğu durum herhalde birçok Karşıyakalı’nın arzu ettiği nokta değil. Ve sürdürülebilir olmadığını da gördük. Kongre tarihi yaklaştıkça zaman zaman aranıyoruz ne düşünüyorsunuz diye, çoğu zaman 5-6 arkadaşımla bu konuyu görüştüğüm için böyle bir şirketleşme tabanlı bir şey olursa, kulübün futbol haklarını bir şirkete devredip bunun içinde olmak isterim diye bir beyanda bulundum. Bundan sonra ilgi duyan taraftarlar oldu buna, ilgi duyan yöneticiler oldu. Bunun üstüne sayın başkanın kendisine gidip bilgi verdim. O da bu noktada aklın bunu emrettiğini söyledi. Çalışmalarımızı yaptık ama tabi holdingden de bir onay bekliyorduk (Yaşar Holding), o onayla beraber Perşembe gününden bu yana tam 1 hafta oldu. Biz bu işe start verdik. Beni en çok umutlandıran, gelecek için heyecanlandıran konu şu: Hilafsız bütün eski başkanlar katıldı, şu anki kulüp başkanımız da kurucu ortaklar arasında. Tüm eski yönetimlerde yer alan yöneticiler bu işin içinde olacaklarını bize bildirdiler. Hisse miktarlarını bildirenler var. Müthiş biri dayanışma var. 1 haftada geldiğimiz nokta şudur; arz ettiğimiz hislerin yarısından fazlası realize edildi. Bir yatırımcı yüzde 5’ten fazla hisse alamıyor. Buna rağmen yarısından fazlasını realize ettik. Hedefimiz şudur, biz 4 bin hisse, 100 milyon TL’lik bir sermaye şirketi planlıyoruz. Hisselerin bir tanesi 25 bin TL değerinde. 1 haftada 2 bin 150 hisse realize oldu. 10 kişi zaten 2 bin hisseyi halletti. Geldiğimiz nokta itibariyle Karşıyaka camiasının ben buna fazlasıyla hazır olduğunu gördüm. Hatta neden geç kaldınız, daha önce bu yapılmalıydı tepkileriyle karşılaştım” dedi. 15 Haziran’da kurulacak şirketin ilk tanıtım toplantısını yapacaklarını belirten Karace, İlk şirket imzaları orada atılacak. Futbol sadece var olanı harcamamalı, sadece tüketmemeli. Şirketin gayrimenkul, sigortacılık, turizm gibi gelir getirici faaliyetleri de olacak. Burada birçok halka var. Kulüple doğru bir ilişki, doğru bir paralelde buluşmalıyız. Bizim yola çıkarken belli bir bütçemiz var ve bu bütçe dahilinde yapacağız. Ticari şartlar dahilinde hayallerimizi gerçekleştireceğiz. Muhtemelen 5 Temmuz’da kuruluşumuz ilan edilecek” diye konuştu.

“Hedef 7 yılda Süper Lig”

Şirketin katılımcılarının hepsinin Karşıyakalı olduğunu ve birçok sanayici derneğinin destek verdiğini belirten Karace, “En büyük arzumuz 5 veya 7 yıl içinde tesisleşmesiyle Süper Lig’de olan bir Karşıyaka. Keşke dernekte sürdürülebilir noktada olsaydı ama bu yapıyla sürdüremeyiz. Zaten TFF bütün derneklerin şirketleşmesini istiyor. Günü geldiğinde futbol şubesi borçsuz olarak geri derneğe verilebilir. 5 yılda bir müzakere edilip kulüple birlikte değerlendirilebilir. Biz futbol şubesini çok iyi bir noktaya getirmek istiyoruz. Bu iş olduktan sonra 3. Lig, 2. Lig ve 1. Ligdeki sponsorlarımız da hazır. Bunlar kulübe çok büyük bir yük getirmeyecek” ifadelerini kullandı.
“İyi oluşuma destek veririz”

Karşıyaka Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı ise, “Bu kulübü daha ileriye götürmek hepimizin arzusu. Bu kulübü daha iyi yere getirebilecek her türlü oluşuma destek vermek bizim görevimiz. Engel olmayız. Bu bir süreç, bu süreci dikkatli bir şekilde geçmek gerekiyor. Hayırlı olmasını diliyoruz. Kulübün hesapları açıktır ne zaman istenirse gelinir. Sonuçta karar verecek genel kuruldur. İnşallah kulübümüz için güzel şeyler olsun. Biz bugün varız yarın yokuz. Destekleri için herkese teşekkür ederiz. Hükümet 2023’e kadar şirketleşmeyi yürürlüğe sokmak istiyor. Bununla ilgili geçen sene bir çalıştaya katıldım. Zaten mecbur gelecekti diye düşünüyorum şirketleşme” dedi.
Karşıyaka’da, daha önce pandemi nedeniyle ertelenen genel kurul, 3-4 Temmuz tarihlerinde düzenleneceği açıklandı. Genel Kurul’da şu ana kadar mevcut başkan Turgay Büyükkarcı dışında aday çıkmadı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test