Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Can Dostlar Çalıştayı'nda sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı çıkanlar büyük tepki gösterdi. Çalıştayda konuşan Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, tasarının kabul edilemez olduğunu belirterek, kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu. Ünsal'ın bu çağrısına İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'den destek geldi.

Karşıyaka Belediyesi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ele alındığı Can Dostlar Çalıştayı'nı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve hayvanseverlerin katılımıyla düzenledi. Çalıştayda, sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı çıkıldı ve kısırlaştırma seferberliği başlatılması önerildi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN BİRLİKTELİK

Başkan Ünsal'ın çağrısına destek veren İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'de sokak hayvanları için birliktelik sağlanabileceğini belirtti.

Çalıştayın ikinci kısmında ise Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı moderatörlüğünde HAYKONFED Başkan Yardımcısı ve EgeFed Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ersoy, HAYTAP İzmir Temsilcileri Esin Önder ve Meral Örüç, HAYTAP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Senem Demirel Acar, Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan ile köpek eğitmeni Volkan Akdeniz konuşmacı olarak yer aldı. Tüm konuşmacılar yasa tasarısına yönelik tepkilerini dile getirirken, sokak hayvanları için yapılması gerekenler üzerinde durdular.

Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, köpek eğitmeni Volkan Akdeniz ve HAYTAP İzmir Temsilcisi Meral Örüç'ün eğitim faaliyetlerini ilgiyle dinledi ve iş birliği içinde halka yönelik eğitim programları düzenlemeyi teklif etti. HAYKONFED Başkan Yardımcısı Funda Ersoy ve Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan ise gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Av. Senem Demirel Acar ise ilgili yasalardan kaynaklanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı.

Muhabir: Özge Uğulu