Reklam
Reklam
Reklam

Karbon vergisi geliyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avni Gündüz, enerji üreten şirketlerden karbon verilerinin toplandığını belirterek, ilerleyen süreçte işletmelerden havaya saldıkları karbon oranında vergi alınmaya başlanacağını söyledi

Karbon vergisi geliyor
10 Aralık 2019 - 16:02
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), ‘Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Muhsin Dönmez ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avni Gündüz’ün de hazır bulunduğu toplantıda, enerji sektöründe yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.


“Üretim maliyetlerine yansıyor”

Toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, dünyada ve Türkiye’de şehirleşmenin ve ekonomik kalkınmanın devam etmesiyle enerji ihtiyacının arttığını belirterek, “Önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre, son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketimi 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükselmiştir. Dünya ekonomisindeki güçlü büyümenin de etkisiyle, 100 milyon tonluk artış, oldukça çarpıcı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlı bir konumda oluşu, enerji maliyetlerindeki değişkenlik ve sürekli artış tüm işletmelerimizin üretim maliyetlerine de yansımaktadır. Özellikle, sanayicilerimiz son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM’den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi” dedi.

Fosil yakıt kullanımı yüzde 80

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avni Gündüz ise, dünyanın yüzde 20’sinin dünyadaki enerjinin yüzde 80’ini tükettiğini, kalan yüzde 80’inin de enerjinin yüzde 20’sini tükettiğini belirterek, “Fosil yakıtın dünyadaki kullanım oranı yüzde 85, diğer enerji tüketimi de yüzde 15. Nükleer ayrı bir hadise. Nükleer tartışılan bir şey ve EMO olarak biz nükleer santrallere karşı duruyoruz” dedi. Türkiye’nin, dünyadaki enerjinin yaklaşık yüzde birine sahip olduğunu dile getiren Gündüz, “Türkiye’nin ekonomisi ne kadar? O da yaklaşık yüzde 1’i. Dünya güç enerji ve finans üzerine dönmekte. Kimse başka şeylere bakmıyor. AB’ye baktığınızda dünyadan, genel kavramdan biraz değişik. Yenilenebilir enerjiye yatırım biraz daha yüksek, yüzde 32 civarında” diye konuştu.”

90 bin megawatt kurulu güç

2030’da 40 milyar ton petrol tüketiminin olmasının beklendiğini ve enerjiye büyüyen bir talebin olduğunu söyleyen Gündüz, “Yapılacak tek şey hükümetler nezdinde görüşmelerin devam etmesi. Enerji talebi arttıkça dünyada yeni yatırımlarda güneş daha ön plana çıkmaya başladı. Daha da ucuzlama başladı. Gaz, kömürle, güneş arasında geçici bir yatırım olarak göze çarpıyor. Türkiye’ye baktığımızda fosil yakıtlar toplamı yüzde 88. Diğerlerinin toplamı yüzde 12. Yani Türkiye olarak biz fosil yakıtlara bağlıyız. 2030 için Türkiye’de enerji kullanımının 250 milyar ton eşdeğere ulaşacağı tahmin ediliyor. Hem ekonomimiz hem nüfusumuz arttığı için enerji talebimiz doğal olarak var. Türkiye’nin kurlu gücüne baktığınızda 90 bin megawatta ulaşan bir kurulu güç var. Artan bir oranda da her yıl kurulu güç devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Enerjide dışa bağımlıyız”

Türkiye’de enerji dağılımının diğer ülkelere göre daha dengeli olduğunu belirten Gündüz, “Güneş enerjisi henüz emekleme çağında, gelişecek mutlaka. TBMM’de ilk defa iktidarıyla, muhalefetiyle ortak bir kanun çıkarmaya meylettiler. Yenilebilir Enerji Kanunu. Tam meclisten geçecek 30 dakika önce işi bozdular. Şu anda atı alan Üsküdar’ı geçti, enerjide dışa bağımlı hale geldik. Türkiye’de petrolde yüzde 97, doğalgazda yüzde 99, taşkömüründe yüzde 97, elektrikte de yüzde 45-47 oranlarında dışa bağımlı durumdayız” dedi.

Karbon vergisi geliyor

İzmir’e her zaman 100 bin civarında göç geldiğini ve bu kişiler için İzmir’e yatırımlar yapılması gerektiğini söyleyen Gündüz, “Üretime yatırım yapılacak şekilde bir planlama lazım. Türkiye’nin elektrik planlaması tek bir merkez tarafından yapılmalıdır. Parça parça yererden yapılan politikalar bir işe yaramıyor. Elektrikte bir yoksulluk tarifesi olması gerekiyor. İnsanlar minimum düzeyde de olsa elektriğe ulaşmaları gerekiyor. Bundan sonra artık bize karbon vergileri gelecek. Enerji üreten şirketlerden karbon verilerini topluyorlar, sonra bunlar satılacak. ‘Sizin şu kadar havaya saldığınız karbon var bu vergiyi ver ondan sonra arabayı sat’ diyecekler. Toplanan vergilerle de diğer gelişmekte olan ülkelere yatırımlar olacak. İspanya’da olan kavgalar da, bu parayı kimler toplayacak ve nasıl dağıtacak ile ilgili” ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test