İzmir’de sıkça gündeme gelen karavan parkı konusu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden masaya yatırıldı. AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, karavancıların, araçlarını park ederek uzun süre yerinden kaldırmadıklarını belirterek, aynı zamanda bu karavanları kiralamanın yanı sıra içinde uyuşturucu kullanımı ve fuhuş yapıldığına dair iddialarda bulunmuştu. İddialar üzerine konuşan İzmir Kamp ve Karavan Derneği Başkan Yardımcısı Ömür Durukan, karavancılara araçlarını koymaları için gösterilen yerlere alınmadıklarının altını çizerek, “İddiaları tüm karavan sahiplerine mal etmeleri büyük bir terbiyesizlik. Çifte standart uyguluyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Warner Bros Discovery hangi ülkenin? Warner Bros sahibi kim? Warner Bros Discovery hangi ülkenin? Warner Bros sahibi kim?

‘Gösterilen alanlar güvensiz’

Boztepe’nin iddialarının asılsız olduğunu dile getiren İzmir Kamp ve Karavan Derneği Başkan Yardımcısı Ömür Durukan, bu tarz söylemlerin,  bütün karavancıları zan altına bırakacak şekilde yapılmasının terbiyesizlik olduğunu belirtti. Durukan, “Hüsnü Bey’in iddialarıyla ilgili gerçekten elinde bir kanıt varsa, o kişilere gidip dava açabilir. Eğer böyle bir durum varsa bunu muhataplarıyla çözmelidir. Tüm karavan sahiplerini bu konuya dahil etmek büyük terbiyesizlik. Halka açık olan otoparkta biz de araçlarımızı park edebiliriz. Bizler de araçlarımız için gerekli vergileri veriyoruz. Bu konuda çok büyük bir çifte standart uyguluyorlar. Eğer gerçekten söylediği gibi park alanında sandalye, masa açıp oturanlar varsa evet söylemlerinde haklı olabilir. O halde bu kişiler uyarılır ve gereken tedbirler alınır ancak diğer türlü tüm karavancıları zan altında bırakmak hoş bir tutum değil” dedi. Karavanların park edebilmesi için gösterilen yerlerin yeterli olmadığını ve ücretlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Durukan, “Belediyenin gösterdiği yerlerin hiçbirisi güvenli yerler değil. Olimpiyat Evleri’nin yakınındaki alanı gösterdiler, burası site alanı diyerek bizleri oraya da sokmuyorlar. Gösterdikleri diğer yerler zaten hırsızlığın kol gezdiği bir yer. Buralara araçları nasıl bırakabiliriz? Gerçekten güvenli bir yer göstersinler, gidip araçları oraya koyalım. Karavancılar da çaresiz” diye konuştu. 

hüsnü boztepe (2)

 “Vatandaştan öğrendim”

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, uyuşturucu kullanımı ve fuhuş yapıldığına dair iddialarının kaynağının vatandaşlar ve muhtarlar olduğunu belirterek, “Bu konuyu dile getirmemin nedeni vatandaşlardan ve muhtarlardan gelen şikayetler. Elimde herhangi net bir kanıt yok ancak bu iddialar vatandaşlardan geldi. Geceleri araçlarını park edemediklerini, rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Emniyette konuya dair veriler olduğunu söylüyorlar. Bu şikayetleri dile getirmek zorundayız. Vatandaşların haklarını gasp ediyorlar” diye konuştu. Aynı zamanda bu karavanların kiraya verildiğine dair ise yayınlanmış bir ilan olduğunun da altını çizen Boztepe, “Karavanlarını o park alanlarına bırakıp, kiraya veriyorlar. Hatta kendileri de gelip orada sandalye, masa kurup oturuyorlar. Bölge halkı bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu dile getiriyor. Kendilerine karavanlarını park edebilecekleri alanlar gösterildi. Onlar buraları ücretlerinden dolayı beğenmiyor. Bu yüzden gelip halka açık alanlara araçlarını bırakıyorlar. Bu duruma çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

İZELMAN’dan karavan alanı

İZELMAN yetkililerinden alınan bilgiye göre ise, karavan park alanı olarak Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanı yanında yeni bir park alanı yapıldığı ve yakın zamanda açılışının yapılacağı belirtildi. Yetkililer, karavan sahiplerinin günlük veya abonelik şeklinde, belli bir ücret karşılığında araçlarını bu alana park edebilecekleri söyledi. 

Kaynak: Dilek Çakır