Karadeniz Holding'in sahibi kim? Rauf Osman Karadeniz'in hayatı neye tanıklık etti? İş dünyasının gözde isimlerinden olan bu kişilerin hikayeleri, meraklı zihinlerde dolaşan soruları cevaplamak için bekliyor. Kulislerde dolaşan spekülasyonlar ve gerçekler arasındaki farkı öğrenmek isteyenler için, işte cevaplar burada.

Karadeniz Holding sahibi kimdir?

Karadeniz Holding'in sahibi, İstanbul'un vizyon sahibi iş adamı Rauf Osman Karadeniz'dir. Karadeniz Holding, 1948'de merhum Rauf Osman Karadeniz'in ağır sanayi makineleri ve ürün ticaretine girmesiyle köklerini atmıştır. Şirket, 76 yıldan beri enerji, finans, gayrimenkul ve gemi inşa sektörlerinde faaliyet göstererek, sadece Türkiye'nin değil, dünya enerji sektörünün başarılı şirketleri arasında yer almaktadır.

1996'da enerji sektörüne adım atan Karadeniz Holding, kısa sürede öncüler arasına girmiş ve bir dizi başarıya imza atmıştır. Şirket, Türkiye'de birçok ilki gerçekleştirmiş; toptan elektrik satış lisansını alarak, sınır ötesi elektrik ihracatını başlatmış ve Avrupa'dan elektrik ithalatını gerçekleştiren ilk özel şirket olmuştur. Halen, Türkiye'de 250 MW kurulu güce sahip termik santral, jeotermal ve solar projelerinde yatırımlarına hızla devam etmektedir.

2007'de dünyayı aydınlatma ve küresel enerji piyasasında öncü olma hedefiyle, Karadeniz Holding, ilk yüzen enerji gemisi olan "Powership" filosunun üretimine başlamıştır. Karpowership markasıyla dünya enerji piyasasına Türkiye'nin gücünü ve teknolojisini taşıyan şirket, 2022 itibariyle 6.000 MW kurulu güce sahip 36 enerji gemisi ile dünyanın en büyük yüzer enerji santrali filosuna sahip olmuştur. Uluslararası markası Karpowership altında Powership filosunu yöneten Karadeniz Holding, bugün Afrika'dan Asya'ya 15 farklı noktada elektrik üretmektedir; Fildişi Sahili, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leone, Guinea, Guinea Bissau, Senegal gibi birçok ülkenin elektrik taleplerinin %10 ila %100'ünü karşılamaktadır. Bugün, 2.600 çalışanıyla 15 farklı ülkede faaliyet gösteren Karadeniz Holding, yatırımlarına hızla devam etmektedir.

Rauf Osman Karadeniz kimdir?

İstanbul'un 1922 doğumlu vizyon sahibi iş adamı Rauf Osman Karadeniz, adını tarihe, cesareti ve yenilikçi ruhuyla kazıdı. Karadeniz Makine Ticaret'in 1948'de kuruluşuyla temellerini atan Karadeniz Holding'in de öncüsü oldu. Karadeniz, "Tek Dünya" felsefesini benimseyerek dünya barışı ve kardeşliğini yücelten bir duruş sergiledi. Yüksek ahlaki ve insani değerlerle birlikte üretme ve yaşama inancı, hem iş hem de aile hayatında kendini gösterdi. Eğitim ve sağlık alanlarına yaptığı sayısız yardımla Karadeniz, iş ve aile yaşamının ötesinde, toplumsal sorumlulukları ön planda tuttuğunu gösterdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ