Karabağlar’da hedef üniversite

Uzundere Köyü sırtlarında, kullanım hakkının yarısının TOKİ’nin olduğu bölgeye Demokrasi Üniversitesi Kampusu kurulması için çalıştıklarını belirten Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kampusun bölgede kurulması halinde ilçenin gelişiminin büyük hız kazanacağını söyledi

Karabağlar’da hedef üniversite

Uzundere Köyü sırtlarında, kullanım hakkının yarısının TOKİ’nin olduğu bölgeye Demokrasi Üniversitesi Kampusu kurulması için çalıştıklarını belirten Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kampusun bölgede kurulması halinde ilçenin gelişiminin büyük hız kazanacağını söyledi

Karabağlar’da hedef üniversite
11 Temmuz 2019 - 17:23

SERCAN ÖZİPEKÇİ 

Üst üste iki dönemdir Karabağlar Belediye Başkanlığı görevine seçilen ve nüfusu 100 bini geçen ilçeler arasında aldığı oy oranını en çok artıran beşinci belediye başkanı olan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kent gündemi, önümüzdeki 5 yıllık süreçteki hedefleri, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları, üniversite kampusu hayali ve daha birçok konuda gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.


Uzundere’ye üniversite kampusu

Karabağları geliştirmek adına çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini ifade eden Başkan Selvitopu, şu an en büyük hedeflerinin ilçe sınırları içinde bir üniversite kurulması olduğunu söyledi. Uzundere Köyü sırtlarında Hazine’ye ait olan ve TOKİ’ye devredilen alana Demokrasi Üniversitesi Kampusu’nun kurulması için çalıştıklarını belirten Selvitopu, “Demokrasi Üniversitesi o bölgeye kampus kursun diye uğraşıyoruz. Üniversite sosyal yaşamı doğrudan etkiliyor. Gençlikteki heyecan sosyal yaşamın tamamına yansıyor. Ekonomik yaşamı canlandırıyor. O yüzden Demokrasi Üniversitesi kampusunun burada kurulması için uğraşıyoruz” dedi. Bölgenin kullanım haklarıyla ilgili detaylı bilgi veren Selvitopu, “Uzundere Köyü’nün sırtlarında güzel bir alan var Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi. Hazine’nin yeriydi. Oraya üniversite kurulsun istedik. 80 hektarlık bir alan. Ama TOKİ yarısını üniversiteye devretti, yarısını konuta açtı. Biz diyoruz ki, tamamını üniversiteye bırakın. Meyilli bir arazi ve kampus için çok ideal. Demokrasi Üniversitesi rektörü ile de görüştük, onlar da istiyor. TOKİ de ısrarlı. Bakalım, üzerinde duruyoruz. Burada kampus olursa bunun Karabağlar’a yansıması çok büyük olur. İlçeyi geliştirir, ilçedeki yapılaşmayı geliştirir. Bizim amacımız üniversitenin bu rüzgarından faydalanmak. Bunun oradaki ekonomiye, esnafa, topluma faydası var. O nedenle bu kampusun orada olmasını istiyoruz, arzu ediyoruz” diye konuştu. Söz konusu alanda daha önce kendilerinin de hizmet alanı yapmak için taleplerinin olduğunu fakat daha sonra bu taleplerinden o bölgede üniversite olması için vazgeçtiklerini söyleyen Selvitopu, “Ama orasının yarısını konuta açtılar. Şimdi orada konut açarlarsa yazık olur. Üniversite kampusunun olması da kentsel dönüşüme bir destektir aslında. Öğrenciler gelecek, ev tutacak, yurt binaları yapılacak. Bu bölge önemli bir alan İzmir için. Onun arka alanları orman, bölge de korunmuş olur orası üniversite olursa. Alan da imara açılmaz” ifadelerini kullandı.

Metroda güzergah endişesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde projesini açıkladığı ve güzergahının önemli bir kısmı Karabağlar’dan geçecek olan Halkapınar-Havalimanı metro hattı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Selvitopu, “Bir güzergah çıktı ama detaylarını alamadık. Kenarlardan geçiyor diye biraz endişemiz var. Metro geçiyorsa Eski İzmir’den geçip, havalimanına bağlanırsa daha faydalı olur. Besleme hatları oluşturulup havalimanına bağlantı olur. Metro hattı Karabağlar aksında bir hat olursa yeterli olur” dedi.

Askeri tesise, rekreasyon alanı

Poligon Deresi’ndeki askeri tesisin, oradan taşınması halinde o bölgenin rekreasyon alanı yapılmasını istediklerini dile getiren Selvitopu, “Güzel bir alan orası. Oranının gelecekte İzmir’e kazandırılması lazım. 200 hektarlık bir alan yani 2 milyon metrekare. Fuar’ın 4 katı büyüklüğünde. Oranın bugüne kadar korunmasının büyük faydası olmuş ama kent içinde kaldığı için tesisin taşınmasının faydası var mı? Var. Fuarın 2 misli yeşil alan var orada. Düzenlendiği ve açıldığı zaman topluma nefes alacak bir alan olur. Kente bu kadar yakın başka da yer yok. Bir özelliği de çevre yolu üzerinde olması. Ulaşımı her yerden kolay, kentin göbeğinde. Böyle önemli bir yer orası. 30-40 yıllık yetişmiş ağaçlar var bölgede.  İnciraltı Kent Ormanı yapıldı ne kadar ilgi gördü. Yeşil alanlara ihtiyacımız var. Toplumun en fazla ilgi gösterdiği yer. Endişemiz şu; diyelim burası taşındı. Buraya AVM yapılır, yapılaşmaya açılırsa çok kötü olur. Bu tür kentin içinde, çok yakın olan yerler çok önemli. Alan lokasyon olarak Hatay caddesinin hemen dibi, Körfez’e ve çevre yoluna da bağlantısı var” şeklinde konuştu. Hali hazırda 200 dönümlük faal olan bir rekreasyon alanlarının da olduğunu belirten Selvitopu, içinde spor salonları, yüzme havuzları ve tenis kortlarının da olduğu 32 dönümlük Gençlik Merkezi projelerinin olduğunu ve o projeyi de yakın zamanda hayata geçirmek istediklerini söyledi.


“Tüm planlamalarımızı yaptık”


İlçede yapılaşma çok yoğun olduğu için var olan yeşil alanların pek görünmediğini ifade eden Selvitopu, “Karabağlar’da her geçen gün yeşil alan miktarı artıyor. Yeni planlamalar ve kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor. Şu an kentsel dönüşümde Büyükşehir projesi devam ediyor. Bakanlığın 540 hektarlık projesinden ise daha ses çıkmadı. Bakanlık 540 hektarı riskli alan ilan etti. Bu 54 milyon metrekare yapıyor. Bakanlık proje geliştirecek, biz şu an bir şey yapamıyoruz. Onlar çalışma içindeler ama henüz somut bir şey çıkmadı. Karabağlar’da 680 hektar alanda şu an kentsel dönüşüm çalışması var” ifadelerini kullandı. Karabağlar’ın dezavantajlarını, avantaja çevirmeye çalıştıklarını dile getiren Selvitopu, “İlçenin çevre yolları üzerinde olması, gelişime açık olması avantajımız. Metro da Karabağlar’a girerse bence bir sorun kalmaz. Metro ile ulaşım rahatlarsa Karabağlar’ın gelişmemesi için bir sebep yok. Biz bunu doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Kent nasıl gelişecek diye bir endişemiz yok. Geçen dönem, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile planlamalarımızı yaptık. Yeni belediyeyiz, imkanlarımız dar. Var olanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. En büyük ilçeydik, şu an ikinci konumdayız. Gelecekte yine en büyük ilçe burası olur. Üniversite de buraya dahil olursa Karabağlar hızla gider” dedi.

“Uyum içinde çalışıyoruz”

Mecliste diğer parti gruplarıyla da uyum içinde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Selvitopu, “Geçen mecliste Poligon Deresi ile ilgili, burasının rekreasyon alanı olması için ortak bir temenni kararı aldık. Önemli olan şehrin gelişmesi, ne yapılırsa kent için kar. Her şey siyaset değil. Siyaset bana göre hizmetin aracı. Ondan sonraki süreç kente hizmettir. Seçildikten sonra siyaset yaparsam yanlış yaparım. Karabağlarlılar da bunu gayet iyi anlıyor” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum