Açıklamada bulunan Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü, aktif olan Kanlaon Yanardağı'nın patladığını bildirdi.6 dakika boyunca patlayan yanardağda 5 bin metreye kadar yükselen dumanlar meydana geldi.

Filipinler Haber Ajansının (PNA) açıklamalarına göre, patlamanın 6 dakika boyunca patlayarak 5 bin metre yüksekliğinde duman oluşturduğu aktarıldı.

Kanlaon Yanardağı'na yönelik alarm seviyesi 1'den 2'ye yükseltildi. Zaman içeerisinde Kanlaon Yanardağı'nda daha fazla patlama yaşanabileceğine dikkat çekildi. Özellikle bölge halkı için dikkatli olmaları hatta bazı yerleşim bölgelerinin boşaltılmasına karar verildi. Yapılan açıklamaya göre, olayın yakından takip edildiği belirtildi. Ayrıca yetkililer bölge halkı için özellikle solunum yolu rahatsızlığı yaşanmaması için ve solunum yolu sorunu yaşayan hastalar için muhakkak maske takmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Kanlaon Yanardağı

Patlamadan etkilenen 4 bölgede yaşayanların tahliye edilmesi talimatı verdiğini bildiren Negros Oriental eyaletine bağlı Canlaon kentinin Belediye Başkanı Jose Chubasco Cardenas, yaptığı açıklamada olay ile ilgili yetkililerle iş birliğinde olunduğunu ve en az hasarla atlatılması için çalışmalarda bulunulduğunu belirtti.

Ayrıca Cardenas, yanardağ patlamasının sonucunda halkın güvenliğini sağlamak için tüm kaynakları seferber ettiklerini belirterek, bu durum karşısında komşu bölge ve kentlerden de yardım talep ettiklerini açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi