Reklam

Kahveci esnafı zorda

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen esnaf grubu olan kahveci esnafı, yaşadıkları zor süreci atlatmak için çeşitli seçenekleri deniyor. Kahveci esnaf, ya tamamen dükkanı kapatıyor ya da ruhsat değiştirerek çay ocağı açıyor. Bazı kahveci esnaf ise biriken kira ve kredi borçlarını ödemek, evine ekmek götürebilmek için kahvehanelerdeki televizyon, masa ve sandalyelerini satıyor

Kahveci esnafı zorda
16 Şubat 2021 - 07:30
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Tüm dünyayı saran ve etkisini her geçen gün artırarak sürdüren koronavirüs salgınından ülkemizde en çok etkilenen esnaf grubu olan kahveci esnafı, çok zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz yıl Mart ayında kepenklerini indiren, Haziran ayındaki normalleşmeyle kısıtlamalar dahilinde yeniden açılan ancak vaka sayılarında büyük artışlar olması ile yeniden kahvehaneleri kapatmak zorunda kalan kahveci esnafı, iş yerlerindeki televizyonları satmaya başladı. Yaklaşık bir yıldır salgından dolayı iş yapamaz olan İzmirli kahveci esnafı devletten beklediği destekleri tam anlamıyla göremeyince, biriken kira, kredi ve evlerine ekmek götürebilmek için kapalı olan işyerindeki televizyonları sattığını belirten İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Kahveciler televizyonlarını sattı. Şimdi ise sırada masa ve sandalyelerini satmaya başlıyorlar. Bu çok acı bir durum” dedi.

Ruhsat değiştirme formulü

Salgından dolayı bit yıldır iş yapamayan kahveci esnafı, evine ekmek götürebilmek için çözüm yolları aradı ve bunlardan biri de ruhsatı kahvehane olup da bu süreçte çay ocağı ruhsatı alarak iş yapmak oldu. Koronavirüs sürecinde kapalı olan ve iş yapamayan kahveci esnafın, kahvehane ruhsatını değiştirip çay ocağı ruhsatı olan esnafların olduğunu dile getiren İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Kahvehnelerde bazı insanlar kapalı olmanın getirdiği zorlukları yaşamakta. Çay ocağı gibi bazı işletmeler ruhsatlarında değişiklikler yaparaktan veya o işletme ufak bir dükkan tutarak çay ocağı ruhsatı alarak çay ocağı gibi çalışıp evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kahvehanesini kapatıp küçük bir dükkan açarak çay ocağı şeklinde işini sürdüren evine ekmek götürmeye çalışan esnaflarımız var” diye konuştu.

Televizyon, masa ve sandalyeler satılıyor

Kahevci esnafın çok zor durumda olduğunu vurgu yapan  Kırdı, biriken kira ve kredi borçlarını ödemek, evine ekmek götürebilmek için kahvehanelerdeki televizyonları sattığını dikkat çekerek, “Kahveci esnaf şu an işyerindeki televizyonu satmaya başladı. Almış oldukları kredileri ödeyemiyorlar. Devletin vermiş olduğu 750 liralık kira ve bin liralık maddi destekleri yeterli değil. Maddi anlamda çok zor durumda olan esnaf var. Evine ekmek götüremeyen, evinin ve dükkanının kirasını ödeyemeyen, mahkemelik olan esnaf var. Bu süreçte en çok zarar gören esnaf grubu kahveci esnaflarıdır. Çünkü hiç açılmadı. Diğer esnaf gruplarında açılma ve kapanma olurken kahvecilerde bu olmadı. Lokantalarda cafelerde paket servis ve al-git uygulamaları oldu. Bir nebze olsun evlerine ekmek götürdü. Kahveci esnaf evine ekmek götüremiyor. Kahveciler televizyonlarını sattı. Şimdi ise sırada masa ve sandalyelerini satmaya başlıyorlar. Bu çok acı bir durum” dedi.

HES kodu ile açılsın önerisi

Kahvehanelerin bir an önce HES kodu uygulaması ile açılması gerektiğini dile getiren İsmail Hakkı Kırdı, şöyle devam etti: “Bizim bir an önce AVM’lere girilirken bakılan HES kodu gibi kahvehaneleri açıp müşterileri HES kodunu bakarak içeriye almak kaydıyla ticaretimizi devam ettirmeliyiz. Çünkü bu böyle bir süre daha devam ederse iyi şeyler olmayacak, esnafın durumu daha da kötüleşecek. Önlemler alınarak işimize devam etmeliyiz. Açılsa dahi bu borç yükünün altında kalkmamız mümkün değil. O yüzden devletin bize daha büyük katkılar sağlaması lazım. Sigorta ve vergileri önümüzdeki yılın sonuna kadar almaması gerekiyor. Stopaj, sigorta, yanımızda çalışan insanların sigortası gibi geniş bir katılım sağlayarak bu vergilerden muaf kalmamız gerekiyor. Bankalara olan kredi borçların da özel bir anlaşma ile borçların ötelenmesi gerekiyor.  Yoksa ayakta kalmak mümkün değil. Esnafın durumunu çok zor olduğu herkes tarafından bilinmekte.”

Kapatmalar yüzde 50’ye dayandı

Son bir yılda İzmir’de birçok kahvehanenin tamamen kapandığını birçoğunun da kapanma noktasına geldiğini dikkat çeken Kırdı, esnafın kahvehaneyi kapatmanın bir kar  olarak gördüğünü söyledi. Kırdı, “İzmir’de tamamen kapanan kahvehanelerin oranı yüzde 10 civarında. Ancak kapatıp da resmi kayıtları kapatmayan yüzde 40 esnaf var. Çünkü kahvehaneleri kapatmak da bir maddi katkı. Esnaf için kahvehanesini kapatması bir kar gibi. İş yapamadığı bir dönemde kiradan kurtulmuş oluyor” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test