Kahin Baba Vanga, gördüğü vizyonlar ve yaptığı tahminlerle tüm dünyada adından söz ettiren bir isim. Özellikle gelecekle ilgili öngörüleriyle bilinen Vanga hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Baba Vanga kimdir?

Baba Vanga, doğum ismi Vangelia Pandeva Dimitrova olarak bilinen, Bulgaristan'ın Ustrumca şehrinde 1911 yılında dünyaya gelen ve mistik yetenekleriyle tanınan bir figürdür. Kör doğmuş olan Vanga, yaşamının büyük bir kısmını Bulgaristan'ın Kozhuh dağlarındaki Yer Rupite bölgesinde geçirmiştir.

Baba Vanga'nın doğuştan gelen doğaüstü yetenekleri olduğuna inanılmaktadır ve pek çok kehanette bulunduğu iddia edilmiştir. Küçük yaşlardan itibaren çevresindekilerin dikkatini çeken Vanga, özellikle savaş sonrası dönemde insanların yakınları hakkında ipuçları verdiği için geniş bir takipçi kitlesi edinmiştir.

Hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşan Baba Vanga, çocukluğunda yaşadığı bir kasırga sonrasında kör olmuş ve hayatının geri kalanında görememiştir. Ancak bu durum, onun doğaüstü algılarının gelişmesine yardımcı olmuş ve kendisine "kahin" olarak anılmasını sağlamıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında pek çok ünlü ismin ziyaret ettiği Baba Vanga, kehanetleriyle ün kazanmış ve ölümüne kadar pek çok önemli olayın geleceğini öngördüğü iddia edilmiştir. Özellikle siyasi figürlerin ve devlet adamlarının yanı sıra normal vatandaşların da büyük ilgisini çekmiştir.

Baba Vanga, meme kanseri sonucu 1996 yılında vefat etmiş ve Bulgaristan'da büyük bir cenaze töreniyle uğurlanmıştır. Vasiyeti üzerine evi müze haline getirilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır.

Bugün, Baba Vanga'nın kehanetleri hala tartışılmakta ve dünya genelinde birçok insan tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Özellikle Doğu Avrupa'da ve Balkanlar'da popülerliği devam etmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi