Menopoz sürecinde karşılaşılan rahatsızlıkları azaltmak için yapılacakların olduğunu belirten Uzm. Dr. Özak, özellikle düzenli tempolu yürüyüş yapmanın metabolizmayı hızlandırarak sıcak basmaları ve kilo alımı gibi sorunlara karşı yardımcı olabileceğini ifade etti. Ayrıca, menopozun bir dizi semptomla kendini gösterebileceğini ve bu sürecin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini söyledi.

Menopozun oluşum biçimine göre doğal, erken, cerrahi veya kanser tedavisine bağlı olarak farklı şekillerde görülebileceğini belirten Özak, sık rastlanan semptomları adet düzensizlikleri, sıcak basmaları, uykusuzluk gibi sıraladı. Özak, menopoz sonrası kadınların karşılaşabileceği diğer sağlık sorunlarını da detaylandırarak, bu dönemin kalp hastalıkları riskini artırabileceğini ve osteoporoz gibi durumların sıkça görülebileceğini ekledi.

UYKU DÜZENİ VE KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT

Uzm. Dr. Özak, menopoz döneminde sağlık sorunlarını azaltmak için uyku düzenine özen gösterilmesi, sıcak basmalarına karşı uygun kıyafetlerin seçilmesi, baharatlı gıdaların ve sigara-alkol tüketiminin sınırlanması gibi önerilerde bulundu. Ayrıca, kemik sağlığını korumak için kalsiyum alımının arttırılması ve düzenli egzersiz yapılmasının önemini vurguladı.

Son olarak, Uzm. Dr. Özak, şikayetlerin devam etmesi durumunda hekim önerisiyle hormon replasman tedavilerinin de destek olarak düşünülebileceğini ve düzenli jinekoloji kontrollerinin önemini vurguladı.

Muhabir: İPEK KIRCA