Kadına yönelik şiddete turuncu çizgi

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir açıklama yaparak, “Her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz” dedi

Kadına yönelik şiddete turuncu çizgi
25 Kasım 2020 - 12:49

KENAN YEŞİL

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının İzmir ayağında ise AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Yönelik” açıklama metniniokudu. AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda bir araya gelen AK kadınlar, kadına yönelik şiddetin simgesi olan turuncu renginde maske taktı ve tepkilerini turuncu renkteki dövizler üzerine yazılı sözlerle dile getirdi. Basın açıklamasına AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı Fatma Güner Arabacı, Kadın Kolları Dış İlişkiler Başkanı Neşe Çakmak ve AK Parti İzmir İl Kadın Kolları üyeleri katıldı.


İlkellik ve zorbalık

Kadına yönelik şiddetin sadece bir güne sığdırılamayacağını belirten Dilek Yıldız Büyükdağ,her gün kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin çabalara, kanunlara ve çığlıklara rağmen devam ettiğini söyledi. 2000’li yıllarda dünyada yaşanan tüm ilerlemeye rağmen ilkel ve zorbalığa karşı mücadelenin devam ettiğini dikkat çeken Büyükdağ, “Ama bugün biz yine, kadına yönelik şiddeti konuşuyoruz ve dikkatleri çekiyoruz. Nice insani ve ilmi ilerlemeyi yaşadığımız 2000’li yıllarda bu ilkelliği ve zorbalığı durdurmak için tüm dünyanın mücadele ettiğini görüyoruz.Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kast ediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor. Şiddet uygulayan ise, insanlıktan çıkıyor.Bize göre kadına şiddet, fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Şiddet uygulayanları en ağır şekilde cezalandırmak çok önemli olsa da, esas önemli olan şiddeti uygulanmadan önce engelleyebilmektir. Bunun toplumun her ferdini bilinçlendirmekten geçtiğini biliyor ve çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırıyoruz” dedi.


Şiddete turuncu çizgi

Bahaneleriyle kaim bazı cahillerin elleri, dilleri kadınların, çocukların bedenlerine, ruhlarına adeta bir balyoz gibi iniyor. Şiddet bizim turuncu çizgimizdir demiştik. O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Bugüne kadar şiddetle çok yönlü bir mücadele verilmiştir, verilmeye devam edilmektedir. Ancak gidilmesi gereken yol uzundur. Bu uzun yolda tüm tarafların, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun el birliği yapması şarttır. Her türlü canlıya yönelik şiddetin yeryüzünden silindiği bir dünya duasıyla, 5 milyonu aşan kadın üyemizle AK Kadınlar olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizliğimizle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de şiddete karşı turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz” diye konuştu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test