Reklam
Reklam

"Kadın girişimci olmak dünyanın her yerinde zor"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla düzenlenen, “Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması” toplantısında kadın iş gücünün önemine vurgu yapıldı.

"Kadın girişimci olmak dünyanın her yerinde zor"
19 Kasım 2019 - 11:17
Reklam

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret Borsası ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu’nun ev sahipliğinde organize edilen, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarına destek olmak amacıyla yürütülen etkinlikte konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye’de kadın girişimci olmanın zorluklarına dikkat çekti.
 
38 yıllık sanayicilik yaşamından anekdotlar paylaşan ve dünyadaki ilk kadın traktör üreticisi unvanını taşıdığını belirten Zeynep Erkunt Armağan, “Hem ülkemizde hem de farklı ülkelerde gözlemlediğim ortak bir sorun var. Kadın girişimci olmak dünyanın her yerinde zorluklar içeriyor. Bu nedenle 2015 yılında kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını güçlendirmek amacıyla Coca Cola'nın başlattığı daha sonra TOBB, Habitat ve İTÜ'nün katılımıyla büyüyen bu proje benim yüreğimi heyecanla dolduruyor. Çünkü bugüne kadar Türkiye'de ulaşılan 20 bin civarında kadın, en yakınındaki 3 kadına daha ilham olsa, biz aslında 80 bin kadında zihin devrimi yaptık demektir” diye konuştu.
 
Bu eğitimlerle finansal okuryazarlığı gelişen, iletişim, pazarlama, bilişim konularında aydınlanan kadınların durmayacağını kaydeden Erkunt Armağan sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlar bu süreçten sonra öyle ya da böyle ekonominin bir parçası olacak, yetmeyecek çocuğuna, kardeşine, komşusuna belki annesine, teyzesine örnek olacak. Suya atılmış bir taş gibi çevresinde yarattığı dalgaları büyütüp gidecek. Ben kadının yaratıcılığına, sabrına, inançla çalışmasına ve aldığını misliyle geri vermesine hayranım”
 


Toplumun yarısının yer almadığı bir ekonomi sağlıklı çalışmaz…
 
Türkiye’deki iş gücünün yarısını kadınların oluşturduğuna dikkat çeken Zeynep Erkunt Armağan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumun yarısının yer almadığı bir ekonomi sağlıklı çalışır mı? Yarısı olmayan hiçbir varlık tam değildir, sağlıklı çalışmaz. Kadın toplumun yarısıdır, kadınsız ekonomi olmaz. Kadın hem fiziken, hem zihnen doğurgandır. Kadının öğrendiği her şey, başlattığı her girişim ekonomiye çarpan etkisiyle geri döner. Ben bunu çok iyi biliyorum, çünkü onlardan birisi de benim. Kadın öğrenecek ki; kendine güveni oluşacak. Kadın uygulayacak ki; kendine saygısı gelişecek. Bilgili, güvenli ve kendisine saygı duyan, saygı gören bir kadın, kadını sayan, kadına değer veren yeni nesiller yetiştirecek. Bu ulvi çabaya katkıda bulunan başta TOBB, Habitat, Coca Cola ve İTÜ camiaları olmak üzere; bu işe gönül veren eğitmenlere, kadınlarımızı destekleyen aile üyelerine ve inanarak elini uzatıp kadınlarımızı ekonomiye dahil etmeye gayret eden herkese şahsım ve tüm kadınlar adına teşekkür ederim”
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam