Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı tanıtım töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Anadoludakiler” projesi aracılığıyla 81 ilin tamamında yerel üretim ve kalkınmaya yönelik atılacak adımları anlattı.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 17.43.39-2

Kacır, “Bu kapsamda, yerel kalkınma hamlesi vizyonumuz doğrultusunda; yerel üretim değerlerimizi yenilikle buluşturan, geleneksel değerlerden beslenen, sanayi ve teknolojiden güç alan bir yerel kalkınma modelini adım adım hayata geçirmeye yönelik olarak Türkiye genelinde Kalkınma Ajansları ile Bölge Kalkınma İdareleri eliyle uygulanacak “Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) - Anadoludakiler” projesine tüm tarafları davet ediyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 17.43.39-1

“Küresel pazarlara taşıyacağız”

Usta ellerin becerisinin dünyaya kazandırılmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Bu proje ile Anadolumuzun yerel ve geleneksel ürünlerini tanıtmayı, yenilikler ile günümüze taşımayı, vatandaşlarımız ile tüm insanlığın hizmetine sunmayı, yerel ürünlerimizi markalaştırarak ve küresel pazarlara taşıyarak ulusal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından heyet el dokuması kumaşlar, halılar, takılar, doğal kokular, aksesuarlar ve gıdaların sergilendiği "Anadoludakiler" sergisini gezdi; Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek’ten sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı. 19 Temmuz’a kadar açık kalacak bu çağrıya başvuru yapmak isteyenler detaylı bilgiye İzmir Kalkınma Ajansı web sitesinden ulaşabilir.

Kaynak: Haber Merkezi