Son zamanlarda popülerlik kazanan 16:8 diyeti, Hollywood ünlülerinin tercihi haline gelmiş durumda. Ancak, kullanıcılar artık bu diyete dair daha fazla bilgi edinmek istiyorlar. "Jennifer Aniston'dan Heidi Klum'a ölüm saçan diyet: 16:8 diyeti neden tehlikeli?" sorusu gündemi sarsarken, sağlık uzmanları da uyarıyor: Bu popüler diyetin saklı riskleri neler? İşte tüm detaylar ve uzmanların değerlendirmeleri...

16:8 diyeti neden tehlikeli?

Jennifer Aniston ve Heidi Klum gibi ünlülerin sık sık adını duyduğumuz 16:8 diyeti, son dönemin en popüler diyet trendleri arasında yer alıyor. Bu diyette, günün sadece sekiz saatlik bir zaman diliminde yemek yenirken, kalan 16 saatlik sürede ise oruç tutuluyor. Ancak, yapılan yeni bir araştırma, bu diyetin kalp hastalığına bağlı ölüm riskini ciddi şekilde artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, 16:8 diyetini uygulayan bireylerin kalp hastalığından ölme olasılığı neredeyse ikiye katlanıyor. Zaten kalp hastalığı teşhisi konmuş kişiler için ise günlük yeme süresini sekiz saatten az tutanların kalp hastalığı veya felç nedeniyle ölme riski %66 daha yüksek bulunuyor.

Ancak ilginç bir şekilde, kanser hastaları arasında yapılan incelemede, günde 16 saatten fazla yemek yiyenlerin hastalıktan ölme riskinin daha düşük olduğu görüldü. Bu durum, diyetteki sürenin kanser tedavisi alan kişiler üzerindeki etkilerini de gösteriyor.

Uzmanlar, günlük yeme süresini sekiz saat gibi kısa bir süreye sınırlamanın son yıllarda kilo verme ve genel sağlık açısından popülerlik kazandığını belirtiyorlar. Ancak bu yeni araştırma, 16:8 diyetinin kalp sağlığına olası etkileri konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Editör: Görkem Taşdemir