İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Ceylan Emir, kalıcı oje konusunda uyarılarda bulundu. Sık yapılan kalıcı ojenin tırnak yüzeyi üzerinde hasara yol açabileceğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Emir, işlemi yapan güzellik salonlarının hijyen koşullarının da çok önemli olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Emir, "Kalıcı oje son zamanlarda çok popüler oldu. Renk renk, desen desen kalıcı ojeler ellerde çok güzel dursa da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Özellikle, kalıcı oje işleminin yapıldığı güzellik salonunun sterilizasyonu çok önemli. Mutlaka temiz olan ve kalıcı oje işleminin yapıldığı aletlerin düzenli olarak temizlendiği salonlar tercih edilmeli" dedi.

'15 GÜN KADAR ARA VERİLMELİ'

UV (Ultraviyole) ışını ile ojenin tırnak yüzeyine sabitlenmesini sağlayan işlem öncesi, mutlaka ellere güneş kremi sürülmesi gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Ceylan Emir, "Ojenin parmakta kalıcı olmasını sağlayan makinede UV ışını mevcut. Yoğun bir güneş etkisi altında olduğunuzu düşünün. Bu, cildin yaşlanmasına neden olabilir. Bu nedenle kalıcı oje yaptıracak kişilerin işlemden 20-30 dakika önce güneş kremi sürmesine özen gösterilmeli. Kalıcı oje yaptıran veya yaptıracak olan kişilere tavsiyem, bunu sık sık yaptırmamaları. Bir kere yapıldığı zaman 15 gün kadar ara vermelerini öneriyorum" diye konuştu.

'AKRİLAT ALERJİSİ'NE DİKKAT EDİLMELİ'

Tırnak havalandırılmadan yapılan kalıcı oje işleminin 'akrilat alerjisine' sebep olabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Emir, şöyle devam etti:
"Akrilat alerjisi, tırnak ürünlerine bağlı olduğunda özellikle ellerde, parmakların uçlarında, tırnak etrafında el bileklerinde kızarıklık, kaşıntı, şişlik, soyulma, kabuklanma, kepeklenme gibi belirtilerle ortaya çıkabiliyor."

'ALETLER KİŞİYE ÖZEL OLMALI'

Kalıcı oje kadar manikür işleminin de önemli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Emir, "Tırnak diplerinde bulunan 'kütikül', tırnak diplerini enfeksiyonlara karşı korur. Tamamen alınması sakıncalıdır. Enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden manikür işleminin de dikkatli yapılması, kütikülleri kanatacak sert ve yanlış işlemler yapılmaması gerekir. İşlem esnasında mümkünse kütikül korunmalıdır. Tırnak makası, törpü gibi aletlerin kişiye özgü olması gerekir" diye konuştu. Uzm. Dr. Emir, kalıcı olmayan oje süren kişilere ise asetonsuz oje çıkarıcı kullanmasını önerdi.

Kaynak: DHA