Kişilerin estetik operasyonlarına ilk olarak, vücut dili kullanımının en belirgin özelliklerinden biri olan gülüş tasarımı ve dişlerinden başladığını açıklayan Diş Hekimi Tolga Helvacı, İzmirli kadınların da bu tasarımı istediğini kaydetti. Bu aşamada en çok tercih edilen yöntemin Hollywood Smile yani Hollywood Gülüşü olduğunu belirten Helvacı, “Özellikle 40-50 yaş aralığında İzmirli kadınların yarısından çoğunda Hollywood Smile görmek mümkün” dedi. Kişilerin öncelikli olarak kendilerinde beğenmedikleri dudak ve diş yapısı ile buna bağlı olarak gülüş tasarımı için sıklıkla başvuruda bulunduklarını ifade eden Helvacı, söz konusu rağbetin toplumda beğenilme arzusunun gittikçe yaygınlaşmadan kaynaklandığını dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 12.34.03 (3)

“Çoğunluk 40-50 yaş arası”

Yurt içi ve yurt dışından hasta ağırladıklarını aktaran Helvacı, hem estetik cerrahı meslektaşlarının yönlendirdiği hem de kendilerine başvuruda bulunanların operasyon öncesinde özellikle sempatik gülüş kazanmak istediklerini anlattı. Hollywood Smile tekniği talebinin gittikçe revaçta olduğunun altını çizen Helvacı şunları söyledi: “Hollywood gülüşü, adından da anlaşılacağı üzere, Hollywood yıldızlarının parlak ve muhteşem gülüşlerinden esinlenilerek yapılan gülüş estetiği tedavisidir. Hastaların diş, diş eti, çene ve dudak yapılarını inceleyerek, en uygun gülüşün tasarlanmasını amaçlamaktadır. Hollywood gülüşü etkisini elde etmek için sadece beyaz dişler yeterli değildir. Beyazlığın yanı sıra diş etlerinin sağlıklı görüntüsü ve dişlerin orantısı da oldukça önemlidir. Burada genellikle ön dişlerin biraz daha uzun olması seksapaliteyi arttırıyor. Kadınlar bunu çok tercih ediyor. Buradaki amaç da dudaklarının ön plana çıkması. O sempatik gülüşün karşı tarafa geçmesi, o elektriğin hissedilmesi taraftarı. Dişlerin hem doğal hem de etkileyici görüntüsü ile bunu kazanmak istiyorlar. Gülüş estetiğinde Türkiye’de en çok İzmirli kadınların yararlandığını söylemek mümkün. Özellikle 40 ile 50 yaş arası kadınlar bu konuda çok daha talepkâr.”

Whatsapp Image 2024 06 26 At 12.34.03

“Mona Lisa örneği”

Amerika’nın gelmiş geçmiş en önemli başkanları arasında gösterilen George Washington, popüler kültür ikonu ressam Frida Kahlo, dünyaca ünlü tablonun modeli Mona Lisa gibi hafızalara kazınan isimlerin gülümseyen karelere az sayıda rastlandığını açıklayan Helvacı, “Çünkü tarih boyunca sanatçılar, dünyaca ünlü olan heykeller, portreler ve resimler ortaya koydular ancak gülümseyen bir esere rastlamak çok zor” diye konuştu. Önceki yıllarda kamuoyu önündeki siyasetçi, sanatçı, sporcu gibi kişilerin fotoğraflarında gülümserken çok fazla fotoğraf vermek istemediğini açıklayan Helvacı, “Geçmişte gerek teknolojinin yetersizliği gerekse dönemsel koşullardan dolayı gülümserken fotoğrafı pek yok. Bu da her ne kadar orta dereceli samimiyet belirtisi de olsa kişilerin dişlerini göstererek hem öz güvenlerini hem de hissederek gülümseme isteklerinin önüne geçti. Ancak zaman ilerledi, gelişen teknoloji ile birlikte artık insanlar kendilerini daha iyi hissetmenin arayışına girdi. Buna da ilk olarak kendilerindeki değişim ve dönüşümle yani estetik operasyonları ile başladılar” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Alev Hamitoğulları Yılan