Reklam
Reklam
Reklam

İzmirli içmimarlardan 'iyilik hareketi'

Yüksek İçmimar İklime Polat Yalçıner ve İçmimar Betül Sezgin, İzmir’de örnek bir projeye imza atıyor. Yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan proje ile muhtarlıklarla işbirliği yapılarak, tadilat ve yenilemeye giren evlerden çıkan kullanılabilir eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak

İzmirli içmimarlardan 'iyilik hareketi'
16 Eylül 2020 - 07:30
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Yüksek İçmimar İklime Polat Yalçıner ve İçmimar Betül Sezgin, İzmir’de bir iyilik hareketine öncülük etmeye hazırlanıyor. Yalçıner ve Sezgin tarafından hayata geçirilecek projeyle, muhtarlıklarla iş birliği yapılarak, tadilat ve yenilemeye giren evlerden çıkan kullanılabilir eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması hedefleniyor.

“Çok ihtiyaç sahibi var”

Proje fikrinin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgi veren Yüksek İçmimar İklime Polat Yalçıner, “Daha önce de sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığımız ve insanların hayatına dokunup etki yaratmanın ne demek olduğunu bildiğimiz için bu düşündüğümüz projeyi pandemi döneminde şekillendirdik. Konak İlçesi Piri Reis Mahallesi muhtarı Mine Araplar ve Azası Dilek Keskin ile yaptığımız görüşmede doğru ihtiyaç sahiplerine ulaşmada bize yardımcı olabileceklerini söylediler. Kırılmış bir mermer parçasıyla hiçbir şey yapılamayacağını düşünecek insanlar vardır oysa biz o parçayı bile değerlendirerek bir ihtiyaca cevap verebiliriz diye düşündük“ dedi.  Tuvaleti dahi olmayan evlerin olduğu bilgisini veren Yalçıner, ‘yaşamsal faaliyetlerini dahi yerine getiremeyecek koşullarda yaşayan insanlar için biz de destek olalım diye düşünerek yola çıktık’ şeklinde konuştu. Yaptıkları projelerde çok fazla artan ve yeni olan ya da az kullanılmış olan eşyalar olduğunu söyleyen Yalçıner, “Mesela Mavişehir’de bir daire projemiz vardı. Mutfak normalde kullanılır durumda idi ama estetik kaygılarından dolayı yenilenmesini isteyen ev sahibi eski mutfağı söktürdü. O mutfak bir yere verilmedi. Bunları kullanacak, hakikaten çok ihtiyacı olan kişiler oluyor. Biz de dedik ki bunları birleştirelim, nasılsa o projelere gidenler biziz. Projelerimizden çıkan tertemiz parçalar oluyor, genelde onlar doğru kişilere ulaşmıyor.  Biz gerçekten ihtiyacı olan doğru insanlara ulaştıralım istiyoruz. Bu projenin çıkış noktası budur” ifadelerini kullandı.

“Çözüm ortaklarının desteği bekliyoruz”

Projeyi, ‘Resmi kurumlarca (muhtarlıklar) belirlenen ihtiyaç sahiplerinin mekanlarındaki gerekli noktasal ya da bütünsel müdahaleler ya da yenilemeleri yapacağız’ şeklinde ifade eden Yalçıner, “Süreç şu şekilde ilerleyecek; öncelikle ihtiyaç sahiplerini ve nelere ihtiyaçları olduklarını gösteren bir liste hazırlanacak. Bu listeye göre elimizdeki projeden düzgün şekilde çıkarılmış ya da az kullanılmış eşyaları ihtiyaç sahibinin evine göre yeniden düzenleyip yerleştireceğiz. Örneğin bir daireden mutfak çıktı ise biz muhtardan kimin öncelikli olarak o mutfağa ihtiyacı varsa onu öğrenip ona vereceğiz. Tabi bir de finansal kısmı var bu projenin. Bu bir gönüllülük projesi olduğu için bu projeye destek olmak isteyecek içmimar, mimar arkadaşlarımız ya da firmalar olacaktır. Parkeci, seramikçi, yapı marketleri, büyük holdinglerin sosyal sorumluluk departmanları, AB projeleri, belediye ya da kalkınma ajansları, mimarlar, içmimarlar ve ustalardan bu anlamda destek bekliyoruz” dedi.


“Her evin ihtiyacına göre…”

İçmimar Betül Sezgin ise, projenin uygulanma yöntemi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Uygulama sürecinde normalde projelerde uyguladığımız sistemi uygulayıp ihtiyaçları analiz edeceğiz, mekanın rölövesini alıp gerekli çizimleri yaparak elimizdeki malzemelerle nasıl yeni bir fonksiyon ya da mekan yaratabiliriz diye düşüneceğiz ve projeyi uygulamaya geçeceğiz. Bazen bir koltuk takımı, bazen mutfak , bazen de bir banyo olabilir elimizdeki malzemeler. Projelerden çıkan malzemeleri ihtiyaç sahibinin gereksinimine cevap verecek hale getirmeye çalışacağız. Bu projeyi çok yakın bir zamanda gerçekleştirmek istiyoruz. Şuan üzerinde çalıştığımız bir projeden çıkan malzemelerle hızlıca hayata geçireceğiz.”

“Örnek olmak istiyoruz”

İnsanların bu dönemde güvenemedikleri ve inanamadıkları için yardım etmeye çekindiklerinden bahseden Sezgin, “Bu projeyle hem ihtiyacı olan kişilerin koşulları iyileşmiş olacak, hem bir dayanışma hareketi oluşturmuş olacağız. İlerleyen dönemde projede işbirliği yaptığımız muhtarlık sayılarını artırmayı düşünüyoruz. Muhtarlık sayıları arttıkça bizim içmimarlar olarak yaptığımız projeler neredeyse, eşyaların da oralardaki ihtiyaç sahiplerine gitmesi daha kolay olacak. Zaten inşaat ve yapı sektöründe olan içmimarlar, mimarlar, destekleyici firmalar olarak sayımız artarsa, her bölgede böyle bir çalışma başlattığımız için daha fazla kişiye ulaşmış oluruz. Biz bu projeyle bir kıvılcım başlatarak farkındalık yaratmak istedik. Sadece bir kişi bile destek olsa biz büyük bir iz bırakacağımıza inanıyoruz. Çünkü içtenlikle yapılan hiçbir yardım küçük değildir” diye konuştu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test