İzmir’in Menderes ilçesi Görece Cumhuriyet Mahallesi’nde bugün öğle saatlerinde çıkan orman yangını, ekiplerin yoğun müdahalesiyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangın, saat 13:35'te henüz bilinmeyen bir nedenle başladı ve kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Bölgedeki ormanlık alanın tehdit altında olması nedeniyle ekipler hızla harekete geçti.

Yangına ilk müdahale saat 13:45’te gerçekleştirildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, 5 uçak, 9 helikopter, 25 arazöz, 7 su ikmal aracı, 3 dozer ve 3 yer ekibi ile yangına hem havadan hem de karadan müdahale ediyor. Ekipler, yangının yerleşim yerlerine sıçramasını engellemek ve alevleri kontrol altına almak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Yangının başladığı Görece Cumhuriyet Mahallesi sakinleri, büyük bir korku ve endişe içinde. Yetkililer, yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Yangın bölgesine yakın alanlarda oturan vatandaşlar ise tedbir amaçlı tahliye edildi.

Bölgedeki rüzgarın etkisiyle yangının yayılma hızının arttığı bildirildi. Yangın söndürme çalışmalarında görev alan ekipler, özellikle arazinin sarp ve engebeli olması nedeniyle zor anlar yaşıyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının kontrol altına alınabilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ