Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak mevcut başkan Tunç Soyer’in isminin söylenmesini isteyen muhtar, STK ve kooperatif temsilcileri ile seyyar esnafı, Soyer’in adaylığı açıklanana kadar oturma eylemi yapacaklarını belirtti.

“İthal aday istemiyoruz”

CHP’de gerçekleşen Parti Meclisi (PM) toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’na karar veremeyen CHP yönetimine seslenen İzmirli muhtar, STK, kooperatif temsilcileri ve seyyar esnafı, “İzmir Tunç’tur, Tunç kalacak”, “İthal aday istemiyoruz” ve “İzmir Soyer’le gurur duyuyor” sloganları atarak, Tunç Soyer’in CHP adayı olana kadar nöbet tutacaklarını kaydetti. “Bizler seçim kanununa göre Türkiye’de Cumhurbaşkanı’ndan sonra vatandaşların oylarıyla seçilen halkın temsilcileri olan muhtarlarız. Bize oy veren, vermeyen hiçbir seçmenimizi ayırt etmeden, mahallelimizin refahı için gece gündüz çalışmaktayız. İzmirlinin sesini duyan, nabzını en iyi tutan kesim bizleriz. Taşıdığımız bu sorumluluk çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday belirleme sürecinde izlediği yol ve yönteme ilişkin rahatsızlığımızı kamuoyu ve parti yönetimi ile paylaşmayı bir görev biliyoruz” diyen Emir Sultan Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, genel merkezden Tunç Soyer dışında çıkacak hiçbir ismi kabul etmediklerinin altını çizdi. 

Evren Laçin-1

“Kriterimiz emek”

“Seçime iki ay kala Tunç Başkan dışında bir aday, İzmir için büyük risk taşımaktadır. Genel başkanlık seçiminde kurultayda kimin kimi desteklediğini kimden taraf olduğu ve yerel yönetimlerden hizmet bekleyen halkı ilgilendirmemektedir. Bizim içim kriter emektir çalışkanlıktır dürüstlüktür. Tüm bu özellikler Tunç Soyer’de mevcuttur” diyen Heptepe, yapılan anketlere güvenmediklerini belirterek, CHP yönetiminin yaptığı anketlerde Tunç Soyer’in yüzde 87’lik proje tamamlama başarısını göz ardı etmemesi gerektiğini vurguladı. “Genel merkez bu çağrılara duyarsız kalmasın” diyen Heptepe, “Demokrasinin ve insan haklarının başkenti olan İzmir’imizi biz İzmirlilere teslim edip tabandaki ittifakı tüm Türkiye’ye gösterelim” ifadelerini kullandı.

“Soyer yoksa oy yok”

Tunç Soyer’in İzmir Belediye Başkan Adaylığı hakkında konuşan İzmir Seyyar Esnaf Meclisi Başkanı Evren Laçin, “Tüm emekçi kardeşlerimizin sözlerini basın aracılığı ile genel merkeze iletmek istiyoruz. Bize dayatılanı değil halkın istediği belediye başkanını istiyoruz. Bu durumda Tunç Soyer’in aday gösterilmemesi halinde kesinlikle sandığa gitmiyoruz. Bunun da böyle bilinmesini istiyoruz. Onun için Tunç Soyer diyoruz, onun yanında olacağız. Bugün burada nöbet tutmaya başlıyoruz ve bu nöbetimiz Tunç Başkan açıklanana kadar da devam edecektir” diye konuştu. 

Kaynak: İPEK KIRCA