Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sorumluluğundaki otoyol ve köprü geçişleri ücretsiz olacak, ancak yap-işlet-devret projeleri bu karara dahil edilmeyecek. Bayram süresince 16-19 Haziran tarihleri arasında ise Başkentray, Marmaray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro Hattı seferleri ile belediyelerin toplu taşıma hizmetleri de ücretsiz olarak hizmet verecek.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Bazı Mal ve Hizmetlerden Ücretsiz veya İndirimli Olarak Faydalanacakların Tespitine İlişkin" düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bayram tatili nedeniyle KGM sorumluluğunda olan otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişler, 15 Haziran Cumartesi günü saat 00.00'dan başlayarak 24 Haziran Pazartesi günü saat 07.00'ye kadar ücretsiz olacak. Ancak, yap-işlet-devret modeli ile yapılan projeler bu uygulamanın dışında kalacak.

Vatandaşlar, Başkentray, Marmaray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro Hattı seferlerinden, belediyelerin ve belediyeler tarafından kurulan birliklerin, müesseselerin ve işletmelerin yürüttüğü toplu taşıma hizmetlerinden 16 Haziran Pazar günü saat 00.00'dan (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) 19 Haziran Çarşamba günü gün sonuna kadar ücretsiz yararlanabilecekler.

İZMİR'DE TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ Mİ?

İzmir'de İZBAN dışında kalan raylı ulaşımlar ve ESHOT otobüslerinin bayramda ücretsiz olup olmayacağı merak ediliyor. Henüz İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bayramda ücretsiz ulaşıma ilişkin açıklama yapılmadı

Kaynak: Haber Merkezi