Halkın talepleri doğrultusunda toplu ulaşım araçlarının ve duraklarının temizliği konusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Otobüs, metro, tramvay, feribot ve vapurlar her gün detaylı bir temizlikten geçirilerek her sabah 4.5 milyon İzmirli için temiz bir sefere çıkıyor. Yolcuların temas ettiği yüzeyler dezenfekte edilerek araç içi hijyenik hale getiriliyor. Tüm temizlik işlemlerinde insan sağlığına zarar vermeyen TSE onaylı temizlik ürünleri kullanılıyor. Ayrıca, kapalı duraklar da talep üzerine temizleniyor.

ESHOT Genel Müdürlüğü Yapı Tesisleri Dairesi Başkanlığı Garaj Hizmetleri Şube Müdürü Zeki Berek, günlük olarak 1,700'e yakın otobüsün temizlendiğini belirtti. Otobüslerin iç ve dış temizliği titizlikle yapılıyor. Pandemi sonrası dönemde de araç içlerinde hijyen sağlanması için gereken özen gösteriliyor. Ayrıca, suyun %80-85'i geri dönüştürülerek su tasarrufu sağlanıyor. Otobüslerin günlük temizliğinin yanı sıra aylık periyodik temizlikleri de düzenli olarak yapılıyor.

VAPURLAR DA TEMİZLENİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin filosunda bulunan 1,681 otobüsün yanı sıra İZDENİZ'de de 33 temizlik personeli ile 15 yolcu gemisi, 7 arabalı vapur, İzmir Marina ve 9 iskelede temizlik hizmeti sağlanıyor. Gemiler gün içinde seferler arasında temizlenerek yolculara hijyenik bir ortam sunuluyor.

İzmir Metro'nun araçları da günlük olarak temizleniyor ve işletime sunuluyor. Atölye sahasındaki temizlik hattında araçlar detaylı bir şekilde temizlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Temizlik sırasında kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve atık yönetimine uygun olduğu önemle vurgulanıyor. Peronlar da düzenli olarak temizlenerek yolcuların güvenliği ve konforu sağlanıyor.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan