İzmir'in kıyıları Ege'nin serin sularıyla yıkanırken, şehrin siyasi dokusu da sık sık hareketleniyor. "Kullanıcılar İzmir'de hangi belediyeler el değiştirdi?" sorusu, son dönemde şehrin siyasi atmosferinde yaşanan değişimlerin yankılarını taşıyor. Bu değişimlerin arkasındaki dinamiklere inmek, şehrin siyasi sahnesindeki değişimin izini sürmek ise, şehrin ve siyasetin meraklıları için oldukça önemli. İzmir'deki bu siyasi dönüşüme birlikte göz atalım ve cevapları birlikte keşfedelim.

İzmir'de hangi belediyeler el değiştirdi?

31 Mart Yerel Seçimleri'nin sonuçlarına göre, İzmir'de AK Parti'ye bağlı Bayındır, Bergama, Kınık ve Kiraz belediyeleri artık CHP'nin kontrolünde.

Türkiye genelinde yapılan 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde vatandaşlar tercihlerini belirledi. İzmirli seçmenler de önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetecekleri yerel yöneticileri seçti. Ancak seçim sonuçlarına göre, 2019'da AK Parti'nin kazandığı 4 ilçe, 2024'te CHP'nin kontrolüne geçti.

Bayındır ilçesinde AK Partili mevcut Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Uğur Demirezen, CHP'li rakibi Davut Sakarsu'ya karşı mağlup oldu. Bergama'da ise Cumhur İttifakı Adayı Sadık Doğruer'a karşı CHP'nin adayı Tanju Çelik, oyların çoğunu alarak CHP'li belediye dönemini başlattı. Kınık Belediyesi'nde ise 5 yıl boyunca AK Parti tarafından yönetilen belediye, CHP'nin kadın Belediye Başkan Adayı Sema Bodur'un kazanmasıyla Kınık'ın ilk kadın belediye başkanına kavuştu. Kiraz ilçesinde ise mevcut Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, CHP'li rakibi Nasuh Coşkun'a kaybederek ilçenin CHP'li belediyesine geçişine neden oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ