TÜRKONFED ve Siemens iş birliğiyle kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) tanıtım toplantısı İzQ İnovasyon Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Özen, BASİFED Başkanı Semiha Güneş, EGEV Başkanı Hasan Küçükkurt, ESİAD Başkanı Sibel Zorlu, EGİAD Başkanı Alp A. Yelkenbiçer, Siemens Türkiye Dijital Dönüşüm Projeleri Ülke Yöneticisi Yener Kaan Tunçbilek ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Açılış konuşmasında Mehmet Salih Özen, dijital dönüşümün Türkiye’nin en önemli ve en hızlı gündem maddesi olduğunu ifade etti. Eğitim müfredatına ilişkin eleştirilerde bulunan Özen, "Eğitim müfredatında laiklik ve bilimsellikten ödün verilmemeli. Türkiye 100 Yılı Muarif Taslağı bir hafta askıda kalmış ve bilim insanlarının yönlendirmeleri dikkate alınmadan hazırlanmış. Müfredatın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İstişare ve uzlaşmayla oluşturulan bir müfredat daha olumlu olacaktır," dedi. Ayrıca KOBİ’leri dijital dönüşüm eğitimlerine davet eden Özen, Avrupa Birliği’nin bu dönüşüme yönelik mevzuat çalışmalarına devam ettiğini ve işletmelerin bu mevzuata uyumlu hale gelmesinin gerektiğini belirtti. Aksi takdirde Avrupa pazarında müşteri kayıpları yaşanabileceğine dikkat çekti.

Konuşanlar 3'Lü

TEKNOLOJİ FARKI VURGUSU

Özen, KOBİ’lerin geleneksel teknolojileri bile kullanmakta zorlandığını ve büyük işletmelerle KOBİ’ler arasındaki teknoloji kullanım farkının giderek arttığını belirtti. "Büyük işletmeler yüzde 59 büyürken KOBİ’ler sadece yüzde 35 büyüyebildi. Bu farkın artması büyük işletmelerin teknoloji kullanarak katma değerli üretime yönelmesinden kaynaklanıyor. O nedenle KOBİ’lerin bu farkı kapatması için eğitimleri düzenliyoruz. İzmir’in de dahil olduğu dört şehirde 400 işletmeyi eğiterek dijital dönüşüm süreçlerini geliştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

BASİFED Başkanı Semiha Güneş ise İzmir’in dijital dönüşümde önemli adımlar atan bir kent olduğunu ve şehrin dijitalleşme stratejilerinde dikkat çekici ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Güneş, İzmir’in gelişime açık olduğunu ve İstanbul ile aradaki farkı kapatarak birlikte atılım yapacaklarına inandığını belirtti. "İşletmelerin rekabet şansını artırmak için bu proje çok önemli. Ülkemizin ve şirketlerimizin öncelikli hedefi dijitalleşme olmalı" dedi.

Siemens Türkiye Dijital Dönüşüm Projeleri Ülke Yöneticisi Yener Kaan Tunçbilek ise KOBİ’lerin yapay zekayı işletmelerine entegre etmeleri gerektiğini ve bunun için güçlü paydaşlar bulmanın zorunlu olduğunu ifade etti. "Dijital dönüşüm artık bir seçenek değil, zorunluluk. Dönüşüm treni artık hızlı bir trene dönüştü. Bir anda Çakmaktaş’tan Jetgiller’e sıçradık. Bu dönüşümü ülke geneline yaymak zorundayız" dedi.

Muhabir: Fatma İnan