6 Aralık 2023 Mesudiye, Çamaş dikkat! Ordu elektrik kesintisi tüm gün sürecek -Yeşilırmak Elektrik kesintisi 6 Aralık 2023 Mesudiye, Çamaş dikkat! Ordu elektrik kesintisi tüm gün sürecek -Yeşilırmak Elektrik kesintisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’deki görev sürelerinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de onaylanmasının ardından basın açıklaması düzenledi.  Açıklama metnini okuyan CHP İzmir İl Sekreteri Avukat Özlem Uysal, onaylanan tezkerenin, yabancı askerlerin Türkiye sınırları içerisinde bulunmaları anlamına geldiğini belirterek, “Tezkere, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır” dedi.

IMG_8486

“Tezkere kabul edilemez”

Türk Ordusu’nun Irak ve Suriye’deki görev sürelerinin iki yıl daha uzatılmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle, bayrağını sevenle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyoruz. Kendi topraklarına yabancı askerleri davet edip terörle mücadele ayağı altında burada onların bazı müdahalede bulunmalarına izin vermek açık ve net söylüyorum, vatana ihanettir" açıklamasında bulunmuştu. CHP İzmir İl Sekreteri Avukat Özlem Uysal ise CHP İzmir İl Başkanlığı adına okuduğu açıklama metninde, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız/fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düşürebilecek sakıncaları milletimizle paylaşmak da bizim görevimizdir. Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray İktidarına sormak isteriz: Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Türk Milleti, vatanını canından aziz bilir. Anadolu'nun her karış toprağında yurdumuzu korumak, milletimizi yüce tutmak için milyonlarca vatan evladı görev beklemektedir.  Bizzat Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen ve milletimizin hemen her kesimi tarafından desteklenen bu itiraz, müzakere dahi edilmeden gündemden düşürülmüştür. Bu telaşın sebebi nedir? Türk Milleti, vatanını tehlikede gördüğü her an elbette direnç gösterecektir. Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten Saray İktidarının bir kez daha "Allah da milletim de beni affetsin'  diyecek duruma düşmesidir” ifadelerini kullandı.

IMG_8483

“Yabancı asker işgal demek”

CHP’nin “terörle mücadele” adı altında yabancı askerlere Türkiye’nin kapılarını açan maddeye itiraz ettiğini vurgulayan Uysal, altı okundan biri milliyetçilik olan CHP’nin “11 yabancı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesini asla kabul etmeyeceğini, yabancı asker ibaresinin işgal anlamına geldiğini belirtti. Uysal, “İşin dikkat çekici bir boyutu da sarayın iktidar ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi, yabancı askerlere Türk topraklarının kapısının açılmasına, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar sessiz kalmıştır. Ardından "Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır” diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için ''meşru-gayrimeşru yabancı asker” ayrımı olabilir. Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle, zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu'ndan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan Saray ve Şürekâsını, aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz” diye konuştu. 
 

Kaynak: Dilek Çakır