Reklam

İzmir turizminin aşısı 'inanç' olacak

‘Yedi Kiliseler Tur Rotası Uluslararası İzmir Toplantısı’nın ardından rezervasyonlar arttı. Kişi başı harcamaların oldukça yüksek olduğu inanç turizminin gelecek yıl kent turizmine doping etkisi yapması bekleniyor 

İzmir turizminin aşısı 'inanç' olacak
15 Temmuz 2021 - 03:26

KENAN YEŞİL

Türkiye’nin önemli turizm bölgesi olan İzmir, turizmdeki payını artıracak, kent turizmi için dönüm noktası olacak çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Dünyanın çeşitli yerlerindeki kilislerin rahipleri, teologlar, bilim insanları, inanç turizmi gazetecileri, yazarları, bloggerları, tur operatörlerinin yer aldığı 110 misafir,  Tutku Educational Travel tarafından 20-26 Haziran tarihlerinde İzmir’de düzenlenen “Yedi Kiliseler Tur Rotası Uluslararası İzmir Toplantısı”na katıldı.
Misafirler başta 7 Kiliseler, Meryem Ana evi, Efes olmak üzere İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki inanç turizmi alanlarını gezdi. Toplantı ve İzmir gezisi sonrasında tur operatörleri, rahipler önümüzdeki yıl için rezervasyon yaptırmaya başladı. Kişi başı harcamaların oldukça yüksek olduğu inanç turizminin İzmir’de yapılan toplantı sayesinde kent turizmine gelecek yıl için doping etkisi yaratması bekleniyor.Toplantı biter bitmez…

İzmir’in büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirten İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade, misafirlerin Ege Bölgesi’ndeki Smyrna, İzmir Efes, Denizli Laodikya, İzmir Bergama, Salihli Sardes, Alaşehir St. Jean, Akhisar Thyateira olmak üzere 7 kiliseyi yerinde ziyaret ettiğini ve bu ziyaretten çok memnun kaldıklarını söyledi. 
Ziyaretler sonrası gelecek yıl inanç turizmi için grup getirmek adına rezervasyonların yapıldığına dikkat çeken Şaşzade, “Bu toplantı neticesinde daha vedalaşmak için el sıkışırken önümüzdeki yıl için rezervasyon yaptıranlar oldu. Bu çok şaşırtıcı. İnanılmaz önemli bir şey bu. 
Bizim farklılığımızı öne çıkarıp bunları harekete geçirmemiz lazım. Deniz, kum, güneşle bir yere varılmaz. Bunların alternatifi çok. Bizim üzerinde durmamız gereken husus alternatifi olmayan, rekabet edilemeyen ve sahip olduğumuz değerlerdir. Bu da inanç turizmdir, 7 kilisedir.  7 kiliseler çok önemli bir hac merkezidir. Efes, Bergama, Smryna ile 3 tanesi İzmir’de yer alıyor. Denizli Laodikya, Salihli Sardes, Alaşehir St. Jean, Akhisar Thyateira Kiliseleri, vahiy gönderilen 7 kilise olarak biliniyor.  Bunlar hem Türkiye için hem de İzmir ve Ege Bölgesi için büyük bir avantaj. Dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlara buraları gezdirdik. Çok memnun kaldılar” dedi.

Tarih boyunca kullanıldı 

Pandemi kısıtlamalarının kalkmadığı bir dönemde toplantı yapılmasına rağmen çok büyük bir katılımın olduğuna değinen Şaşzade, “Kültürel turlar, klasik turlar şu anda patlamış değil. Pandemide yasaklar kalkmadan önce bu toplantı yapıldı. İnanç dünyada yeni bir şey değil. Tarih boyunca inanç önemli bir konu. Efes sadece gemi ticaretiyle gelişmedi, zenginleşmedi. İnsanlar o dönemde inancı için hac için Efes’e geldi. Tarih boyunca inanç kullanılmıştır. İtalya kendi kendine yeni, ruhani yerler icat etti. Mısır’da da Meryem Ana Evi var. Herkes bu olaya ağırlık veriyor” diye konuştu.Turist sayısında artık bekleniyor 


İnanç turizmi için gelen turist sayısını artırmak istediklerini aktaran Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, toplantının bu anlamda çok verimli olduğunu söyledi. 2022’de İzmir inanç turizminde artış beklediklerine dikkat çeken Tercan, “Toplantıya gelenler arasında dünyanın çeşitli yerlerindeki kiliselerin rahipleri vardı. İnanç turizmi gazetecileri, yazarlar, bloggerlar, inanç turizmi tur operatörleri vardı. 7 kiliseyi yerinde gezdirdik. Çok verimli geçti. Büyük bir hayranlıkla memnuniyetle buraları yerinde gördüler. 7 kilise İncil’de anlatılan bir husus. Bizim amacımız inanç turizmi için gelen turist sayısını artırmak.  İnanç turizminde önümüzdeki yıl bir artış bekliyoruz. Buradaki toplantının geri dönüşleri çok güzel olacak. Önümüzdeki yıl Haziran ayıda yine bu toplantıyı İzmir’de yapacağız” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test