Reklam
Reklam
Reklam

"İzmir, referans noktası olacak"

10. Ekoloji İzmir Fuarı’nın açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in ekoloji sektöründe gelecekte önemli bir referans ve önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi

"İzmir, referans noktası olacak"
15 Mayıs 2019 - 14:49
Reklam

Mehmet Akif Çakmak

Türkiye’nin organik buluşması 10. Ekoloji İzmir Fuarı kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliği ile İZFAŞ tarafından 15 - 18 Mayıs tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenen fuar, sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Fuarın açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ekoloji sektörünün önemine değinerek, “Bu sektörün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak ve İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası, önemli bir kilometre taşı olacak” diye konuştu.

“İzmir başkent”

Fuarın açılış konuşmasını yapan ve Türkiye’de organik konusunda çok hızlı yol alındığını dile getiren Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy, “Fuarımız, 1. Yılını hatırlayanlar olursa İstanbul’da başladı. Ancak doğru yerini buldu. İzmir’i organik camiası olarak başkent ilan ettik. Bugün geldiğimiz noktada dünya pazarı 100 milyar dolar, dünya genelinde188 ülkede organik tarım yapılıyor Türkiye’de bunlardan biri. Temel hedefimiz İzmir’i ve bu fuarı, bilginin üretildiği ve deneyimlerin paylaşıldığı bir merkez haline getirmek” dedi.


“İlklerin şehriyiz”

Ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişkinin isim benzerliğinin çok ötesinde olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünyada küresel bir ekolojik kriz olduğunu artık hepimiz öğrendik. Ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişki, isim benzerliğinin çok ötesinde. Derhal, bugün gezegenimiz ve geleceğimiz için harekete geçmeliyiz. Elimizi taşın altına koyarak doğanın sağlığının insanla birlikte korunması için somut projeler üretmeliyiz. Doğa sağlığının bozuk olduğu bir gezegende insan sağlığını korumak mümkün değil. Hepimiz aynı ekosistemin bir parçasıyız. Doğayla uyumu yaşam İzmir’in önündeki stratejik hedeflerden birisi ve bu kapsamda kentsel kalkınmadan, kırsal kalkınmaya birçok adım atacağız. Ekoloji fuarı, işte bu vizyonun tarımsal ayaklarından birini oluşturuyor. Türkiye’de organik ürünler sektörünün ilklerini gerçekleştiren İzmir’den dünyaya açılan Ekoloji İzmir Fuarı 10. Kez düzenleniyor.  İzmir organik ürün sektöründeki pek çok ilkin gerçekleştiği bir şehir. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren Ekoloji İzmir, ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı organik fuar olan özelliğini taşıyor. Ekoloji fuarının dünyanın her noktasında daha bilinir hale getirebilmek için önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun bir çaba harcayacağız. Bu sektörün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak ve İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası, önemli bir kilometre taşı olacak” diye konuştu.

Fuarda neler var

Organik giyimden gıda, kozmetik ve temizlik ürünlerine kadar yenilikçi geniş bir ürün yelpazesinin sergilendiği, kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının katıldığı, çeşitli etkinliklerin yer aldığı 10. Ekolojİi İzmir Fuarı, dört gün boyunca hem sektör profesyonellerini hem de son tüketiciyi ağırlayacak. Fuar kapsamında uluslararası buluşmalar, sektörel paylaşımlar, Ekoloji Ormanı’na fidan dikilmesi, Türkiye’nin organik sektöründeki yeriyle ilgili toplantılar yapılacak. Girişler, hem sektör profesyonelleri hem de son tüketici için ücretsiz olurken,  ziyaret saatleri ise 10:00 ile 19:00 arası olarak belirlendi. 

97 katılımcı

Ekoloji İzmir Fuarı, bu yıl fuarizmir’in A Holü’nde düzenlendi. Türkiye’den Adıyaman, Ankara, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak; yurt dışından ise İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 97 katılımcı Ekoloji İzmir Fuarı’nda yer alıyor. Fuara organik tarım-gıda ürünlerinin yanı sıra,  organik kozmetik, tekstil, gübre, tohum,makine,  danışmanlık ve kontrol sertifikasyon kuruluşları, laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşları da katılıyor.


Alım Heyeti desteği

Dünyada son 15 yılda yüzde 500 büyüyen organik ürün pazarının temsilcileri, 10. Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında oluşturulan “Alım Heyeti Programı”nda bir araya gelecek. Ülke ve kent ekonomisinde ticaret hacmini ve kalitesini geliştirmeyi amaçlayan fuarda, hedef ürün gruplarına göre gerçekleştirilecek ikili iş görüşmeler Türk organik sektörünün ortaya koyduğu 1 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlayacak. Toplam organik ürün ticaret hacminin yüzde 85’inin ihraç edildiği Türkiye’de toplam organik üretiminin yüzde 35 ile başını çeken Ege Bölgesi’nin kalesi olan Ekoloji İzmir Fuarı’na Amerika, Almanya, Fransa, Lübnan, Makedonya, Polonya, Slovenya, Tacikistan ve Ukrayna’dan profesyonel ziyaretçiler geliyor. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum