Meclis üyelerinden gönderilen önergelerin görüşülmesinde gündeme gelen Üçyol Metro İstasyonu'nda yaşanan kaza ile ilgili önergede Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından denetleme yapılması için yetki verilmesi istendi. Üçyol Metro İstasyonu'nda yaşanan  kaza ile ilgili çalışma başlattıklarını belirten CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır, önergenin komisyonlara gönderilmesini desteklediklerini, ancak hem kendilerinin hem de Makine Mühendisleri Odası'nın başlattığı çalışmanın bitiminin beklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Yıldır'ın bu teklifi üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız ise, durumun aciliyeti olduğunu belirterek, "Bu  gibi kazalarda can kayıpları yaşanabiliyor. Dolayısıyla bu gibi kararları bekletmek doğru değil. Makine Mühendisleri Odası ile birlikte sizin de yürüttüğünüz çalışmayla birlikte iki koldan iyi bir protokol ortaya koyulması taraftarıyız. Beklenmesinin gerekli olmadığını düşünüyoruz" dedi.

"Derhal karar alınmalı"

 MHP Grup Başkan Vekili Bahadır Altınkeser, yaşanan kazalar ile ilgili ölüm ve yaralanma verilerini paylaşarak, "Yaşanan kaza son olmayacak. Bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor" ifadelerini kullanırken, önergeyi meclise sunanlardan biri olan AK Parti Gaziemir Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, "Biz sizden meclise yetki verilmesini istiyoruz. Burada bu bakımları yapan şirketin sözleşmesi hala devam ediyor. İşi yapan firma başka birisi, biz Makine Mühendisleri Odası'nın kontrolleri gerçekleştirmesi adına yetki istiyoruz. Doğrudan oylanmasını talep ediyoruz" dedi.

"Sorumlusu yeniden görev almayacak"

Başkan Tugay ise konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, kendisinin de olayı duyar duymaz harekete geçtiğini kaydetti. Başkan Tugay, "Makine Mühendisleri Odası'nı biz çağırdık. Konuyla ilgili bizi de rahatsız eden bulgular da var. En kısa zamanda bunlarla ilgili radikal kararlar vereceğiz. Bunun sorumlusu kimse belediyede görevli olmasını istemiyoruz. Makine Mühendisleri Odası'nın denetleyici olması bizim için de uygundur" sözlerini kullanarak önergeyi doğrudan oylamaya sundu. Önerge oy birliği ile kabul edildi.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan